Twitter'ın kitabını yazıyor!

Twitter'ın kitabını yazıyor!
Twitter'ın kitabını yazıyor!
Radikal'den Yurdagül Şimşek'in teşvikiyle sanal âleme giren Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı AKP'li Necdet Ünüvar bir ilke imza atarak tweet'lerini kitaplaştıracak.
Haber: ÖMER ŞAHİN / Arşivi

Sosyal medya, özellikle Twitter siyasetçilerin de vazgeçilmezi oldu. Twitter’ı ‘icraatin içinden’ tadında kullanan da var, duygu, düşüncesini paylaşmayı tercih eden de, rakiplerini kötüleme amaçlı kullanan da. Twitter’ı yoğun kullanan siyasetçiler denilince ‘top 10’ aşağı yukarı şöyle (Protokol sırasına göre): Abdullah Gül, Kemal Kılıçdaroğlu , Egemen Bağış, Veysel Eroğlu, Ömer Çelik, Şamil Tayyar, Umut Oran, Lütfi Türkkan, Hasip Kaplan, Melih Gökçek.
Aynı zamanda TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı olan AK Parti Adana milletvekili Necdet Ünüvar’ın Twitter’la ilişkisi bir başka. O harflerlere dans ettirmeyi, kelimeleri oynatmayı seviyor. Mesajını cümleye yüklüyor. Tuşlara dokunuyor, ‘cümle’ âlemle paylaşıyor. Topu topu 140 karaktere sığdırılan ‘özlü’ sözler. Yer ve zaman fark etmiyor. Meclis’teki bir oylama sonucunda veya Adana yollarında eller tuşa, mesajlar seçmene gidiyor. 

Necdet Ünüvar, aslında erken dönem Twitter’cısı. Daha ortaokul yıllarında iken sözcüklerle oynamaya merak salmış. Harçlığı yeterse alabildiği Cumhuriyet gazetesi ile Öz Türkçe dağarcığını geliştirmiş. (Türkiye’de ‘kelime oyunları’nı en iyi yapan isimlerden birinin Cumhuriyet Gazetesi’nin eski temsilcisi Mustafa Balbay olduğunu hatırlatalım). Öz Türkçe üniversite sınavında işine yaramış. Tıp Fakültesi’ne devam ederken ise İlmihal Kitabı’nın 219 sayfasını sadeleştirmiş. Kısa notlar yazma o dönemden kalma bir alışkanlık. Milletvekili seçilince de ‘pusula’lar şeklinde elden ele dolaştı. Necdet Ünüvar’ı Twitter’a ‘bulaştıran’ kişi Radikal’den. Bir gün Meclis kulisinde otururken Yurdagül Şimşek’in teşvik ve tahrikiyle kendini sanal âlemde buluyor. Ünüvar’ın ‘aforizma’ları siyaset arkadaşları ve 20 bine yaklaşan takipçisinden ilgi görüyor. Her mesajını paylaşmıyor. Telefonunda kayıtlı, sayfalar dolusu mesaj var. Bunları bir süre sonra kitap olarak görecek gibiyiz. Bir siyasetçiye ait Twitter mesajları ilk kez kitaplaşarak kalıcı esere dönüşecek. 

Sanal dünya gerçekleri 
İnternet, 21. yüzyılın en büyük buluşu. Bilgi ediniminden oyuna, çok amaçlı kullanılıyor. Meclis’te kurulan Bilişim ve İnternet Komisyonu çalışmalarını tamamladı, yakında raporunu TBMM Başkanlığı’na sunacak. Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar, fırsat ve riskleri bir arada taşıyan ‘sanal dünya’ ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi. Buna göre, dünyada 2.08 milyar kişi internete bağlı. 1.48 milyar kişi sosyal medya kullanıyor.
Facebook’a 900 milyon kişi kayıtlı. Dakikada 277 bin kişi bağlanıyor. Bir dakikada 320 kişi Twitter hesabı açıyor. Bir dakikada 100 bin tweet, 168 milyon e-posta gönderiliyor. Bir dakikada YouTube’a 30 saat video yükleniyor, bunu bir dakika içinde 1.3 milyon kişi izliyor. 

Sosyal medya sadece yetişkinler tarafından kullanılmıyor. Çocukların yarısının sosyal medyada hesabı var. Hatta bunun üçte biri 13 yaş altı çocuklar. Sosyal paylaşım sitesi kullanan çocukların yüzde 86’sının facebook profili mevcut. İnternet erişimine sahip çocukların yüzde 25’i pornografik yayınlarla karşılaşıyor. Siyasetçilerin bile tutkusu olan ‘Angry Birds’ oyunu neredeyse 500 milyondan fazla insan tarafından oynanıyor. Türkiye’de internet oyuncusu 20 milyonu buluyor. Facebook, yüzde 80 oyun oynamak için kullanılıyor. 

Dijital dinozorlar 
Bilişimciler, 1995’i Türkiye’nin ‘milat’ı kabul ediyor. “İÖ ve İS”, yani internetten önce ve sonra. Akademisyenler şöyle bir tanımlama geliştirmiş: 1995’ten önce doğanlara “dijital göçmen”, 1995 sonrası doğanlara “dijital yerli”, bilgisayarla, internetle ilgisi olmayana da “dijital dinozor” deniyor.

Necdet Ünüvar’dan Twittername
Anneler oynasın diye çocuklara “akran”arardı, şimdi “ekran” arıyor
Yüz yüze iletişim “face to face” iletişim oldu
Retweet=Başkalarını açık, kendini (çaktırmadan) övmenin yolu
Twitter bazı insanlar için 140 karakterde karakter testi gibi
Twitter’ı açık büfe gibi kullananlar var; gördüğü her şeye saldırıp hiçbir şeyi bitiremiyorlar.
Sosyal medya=Teşhir yoluyla teşhis
Eskiden insanlar 3 düşündüklerini 2’sini yutup 1’ini konuşurlardı. Şimdi 1 konuşup hemen youtube’a koyuyorlar
Twitter “avare adam” değil, “aware” adam işidir
Eskiden yazmak için ‘divit’kullanılırdı, şimdi tivit!
Çocuklarımız hedefe “book”ile ulaşır, “facebook” ile değil!
Bu hızla giderse sosyal medya S.O.Syal medya olacak!
Facebook=eklenti, Twitter=beklenti, 
Facebook=teşhir, twitter=tazyik, google=tetkik