TZD Başkanı Yetkin: İki yıldır bakan elimi bile sıkmıyor

TZD Başkanı Yetkin: İki yıldır bakan elimi bile sıkmıyor
TZD Başkanı Yetkin: İki yıldır bakan elimi bile sıkmıyor
TZD Genel Başkanı Yetkin, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile, dernek olarak et ithalatına karşı çıktıkları için 2 yıldır hiç bir diyaloglarının kalmadığını belirtti

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile, dernek olarak et ithalatına karşı çıktıkları için 2 yıldır hiç bir diyaloglarının kalmadığını belirterek, toplantılarda Bakan Eker’in kendisine elini bile uzatmadığını ifade etti.

Türkiye Ziraatçılar Derneği 11. Ulusal Tarım ve Gıda Kongresi, ATO Toplantı Salonu’nda başladı. Kongrenin açılış toplantısına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, DSP Genel Başkanı Masum Türker ile Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek de katıldı.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin yaptığı açılış konuşmasında, tarım sektörünün sorunlarına değinirken, hükümet ile sivil toplum örgütleri arasındaki kopukluktan yakındı. Yetkin, sivil toplum örgütlerinin doğruya doğru, yanlışa da yanlış demesi gerektiğini ifade ederek, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile 1.5-2 yıldır görüşemediğini belirtti.

‘BERBERLERİN SORUNLARINI MI DİLE GETİRECEĞİM’
Yetkin, “Ben Bulgaristan’ın, Romanya’nın veya Macaristan’ın Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı değilim. Ben bu ülkede, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kamu yararına çalışan bir meslek kuruluşunun genel başkanıyım” dedi. Daha önce ‘et ithalatı yapmayın’ dediklerinde Bakan Eker’in kendisini telefonla arayarak, “Niye dediniz bunu. Kırıldım” dediğini söyleyen Yetkin, “Ben bunu söylemeyeceğim de, ne söyleyeceğim. Berberlerin mi sorunlarını mı dile getireceğim. Suçumuz bu. Ziraatçılar Derneği bu ülkede hayvan ithalatına karşı geldi diye 2 yıldır Tarım Bakanlığı ile hiç bir diyaloğumuz kalmadı” dedi.

‘8-9 TANE BAKANLA BİRLİKTE ÇALIŞTIM’
Yetkin, Eker’den önce 8-9 tane bakanla birlikte çalıştığını, onları da eleştirdiğini ancak diyaloglarının sürdüğünü belirterek, toplantılarda Bakan Eker’in kendisine elini bile uzatmadığını ifade etti. Zaman zaman rahatsız edebileceklerini ancak kendilerinin döneme göre davranmalarının doğru olmayacağını belirten Eker, tarıma ayrılan kaynakların yetersiz olduğunu, tarım girdilerinde inanılmaz fiyat artışlarının olduğunu, bu nedenle tarıma ayrılan kaynağın zaten çiftçinin cebinden dolaylı olarak çıktığını kaydetti. Hükümetin politikalarına karşı eleştirilerini sürdürürken salondaki tarım işçilerine de seslenen Yetkin, “Sesiniz çıkmıyor. Allah aşkına beni seviyorsanız yaptığınız tercihleri geleneksel, ana babadan kalanlara göre yapmayın. Yaptığınız işten para kazanamıyorsanız gelin yurttaşlık hakkınızı ‘anam, babam dedi’ diye değil, zarar ettiysen bunu düşünerek kullan. Daha fazla eleştirmiyorum. Türkiye’de Balyozlar, Andıçlar, Ergenekonlar, davalar falan sürüyor” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN EKONOMİSİ VAHŞİ KAPİTALİZME ENDEKSLİ’
Yetkin’in ardından konuşan HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da, bugün şeker fabrikalarının özelleştirildiğini, TEKEL’in de yabancı şirketlere teslim edildiğini belirterek, Türkiye’nin ekonomi politiğinin 24 Ocak karaları ile 12 Eylül darbesiyle “vahşi kapitalizme” endekslendiğini söyledi. 12 Eylül askeri darbesinin, 24 Ocak Kararları’nın uygulanabilmesi için yapılan bir “mıntıka temizliği” olduğunu ifade eden Kurtulmuş, “Aynı o zaman Türkiye’ye yapılan operasyonlar, bugün Avrupa kıtasına yapılıyor” dedi.

“Bu modelin içerisinde paylaşım yok, bu modelin içerisinde üretim yok, bu modelin içerisinde alın teri yok, bu modelin içerisinde halkın çıkarı yok” diyen Kurtulmuş, “Bütün bunları değiştirebilmek için, Türkiye’de alın teriyle üreten, hakkaniyete, paylaşıma değer veren bir sistem kurmak zorundasınız. Mevcut sistem ve ekonomik sistem değişmediği sürece, Türkiye’de gerçekten egemenlik kayıtsız şartsız halka verilmediği sürece, 11. değil, 21, 41. ziraat kongresinde de bu sorunları konuşuruz” dedi.

TÜRKER’DEN KILIÇDAROĞLU’NA: “SİZİNLE BERABER SİLİVRİ’YE GELMEYE HAZIRIM”
DSP Genel Başkanı Masum Türker ise, konuşmasına salonda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hakkında düzenlenen fezleke nedeniyle “geçmiş olsun” diyerek başladı. Türker, “Sizinle beraber Silivri’ye gelmeye hazırım. Benim dokunulmazlığım yok. İstiyorlarsa fezlekeyi yazmadan bizim hakkımızda soruşturma başlatabilirler” diye konuştu.
Türkiye’de, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanması ve Kılıçdaroğlu hakkında fezleke hazırlanması olmak üzere artarda iki önemli olayın yaşandığını belirten Türker, zamanlamanın da dikkat çekici olduğunu ifade etti. Türker, Başbuğ’un tutuklanması ve Kılıçdaroğlu hakkındaki fezleke ile herkese “ayağınızı denk alın” mesajı verildiğini savunarak, “Bu olay, Ortadoğu tipi baskının, Asya ülkelerindeki baskının bir başka tipidir” diye konuştu.

DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek de hükümeti eleştirirken, izlenen yanlış politikaları AKP iktidarının da farkında olduğunu, fakat iktidar olabilmek için, iktidarda kalabilmek için bu yanlışları sürdüğünü belirtti. “Onlar gayri milli görüş gömleğini giydiler” diyen Zeybek, “Ben Türkiye’yi yönetenlerin bir gün güzel bir rüya görüp, vaktiyle bağlı oldukları büyüklerini düşlerinde görüp ‘Siz ne yapıyorsunuz, Türkiye’yi Suriye ile İran ile savaştırmak isteyenlere nasıl destek verirsiniz. Yapmayın bunu. Bunun hesabının ahrette sorulacağı kesindir’ diyeceklerini umuyor ve bu vahim yoldan dönmelerini diliyorum” dedi.(anka)