Üç Bakan'dan felaket bölgesinde 'savunma' açıklaması

Üç Bakan'dan felaket bölgesinde 'savunma' açıklaması
Üç Bakan'dan felaket bölgesinde 'savunma' açıklaması
Samsun'da 10 kişinin hayatını kaybettiği sel sonrası bölgeye giden üç Bakan, olayda TOKİ'nin ihmal ve kusuru olmadığı yönünde ortak açıklama yaptı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Saösun’da 10 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili olay yerinde açıklamalarda bulundu.

Açıklamanın ardından basın mensuplarının ısrarlarına rağmen soruları yanıtlamayan Bakanların buluştukları ortak nokta, bu felakette yetkililerin bir sorumluluğu olmadığı ve yaşanan bu acının siyasi rant elde etmek için kullanılmaması gerektiği oldu.

İşte Bakanların açıklamalarından satır başları:

NORMALİN 68 MİSLİ YAĞIŞ
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: Geçmiş olsun diliyorum. Ayrıca hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Buranın eski durumunu en iyisini bilenlerdenim. Bu vadide 70’li yıllardan başlayarak depolama alanları kurulmuş. 2002 yılında vazgeçildi. Ancak yılanlı vadisinde gelen akım karşısında, bu çöp yığınlarını şehri kaplamaması açısından bizde bakanlık olarak katı atık çöp deposunun yukarı kısmına, 50 metrelik sel kapanı yaptık.

Bu biriktirme değil. Gelen su çöp yığınlarını dağıtarak şehri çöp yığını haline getirmesin diye bir sel kapanı inşa ettik. Sağ olsun sayın başkanımız da geçmişte dökülmüş olan çöplerin altına kanal inşa etti. Ancak geçtiğimiz yıl burada beklenmeyen bir yağış oldu. Yaklaşık 70 kilogram metrekareye yağış düştü. Temmuz ayının 30 milimetre olduğunu düşünürsek 68 misli bir yağış meydana gelmiş. Biz bu yağış olacağını, buraya bir radar kurmuştuk. Samsun taşkın konusunda riskli bir alan.

SAMSUN TAŞKIN KONUSUNDA RİSKLİ BİR ALAN
Geçmiş olsun diliyorum. Ayrıca hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Buranın eski durumunu en iyisini bilenlerdenim. Bu vadide 70’li yıllardan başlayarak depolama alanları kurulmuş. 2002 yılında vazgeçildi. Ancak yılanlı vadisinde gelen akım karşısında, bu çöp yığınlarını şehri kaplamaması açısından bizde bakanlık olarak katı atık çöp deposunun yukarı kısmına, 50 metrelik sel kapanı yaptık. Bu biriktirme değil. Gelen su çöp yığınlarını dağıtarak şehri çöp yığını haline getirmesin diye bir sel kapanı inşa ettik. Sağ olsun sayın başkanımız da geçmişte dökülmüş olan çöplerin altına kanal inşa etti. Ancak geçtiğimiz yıl burada beklenmeyen bir yağış oldu. Yaklaşık 70 kilogram metrekareye yağış düştü. Temmuz ayının 30 milimetre olduğunu düşünürsek 68 misli bir yağış meydana gelmiş. Biz bu yağış olacağını, buraya bir radar kurmuştuk. Samsun taşkın konusunda riskli bir alan.

Radarlara baktığımız zaman bu yağışların fazla olduğunu görüyoruz. Bu afet demektir. bunun neticesinde bizim sel kapanımıza 710 metreküp, Kızılırmak’ın 210 metreküp saniye olarak düşünürseniz, 710 metreküp saniye debi geldi. Afet durumundaki debinin iki buçuk katı kadar debi geldi. Allah’a şükür bu sel kapanı vazifesini yaptı, geciktirmesini yaptı. Tünel de vazifesini yaptı. Aksi takdirde bunun çok büyük sıkıntısı olabilirdi.

Netice itibariyle bu gibi durumlarda bütün yapılar belli bir debiye göre hesap edilir. Burada tabii afet olmuştur. Biz gereken tedbirleri alıyoruz. İnceleme yapıyoruz, tabi yaralar, keşke hiç ölüm olmasaydı. Maddi yaraları çabuk kapatırız. Geçmiş olsun diliyorum.

KİMSE BU ACILARI İSTİSMAR ETMESİN
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç: Yaşanan kelimenin tam manasıyla afet. Doğal afet durumunu yaşıyoruz. Bir kısmınız yukarıdaki afetin boyutlarını bazılarınız gördünüz. Kelimenin tam manasıyla doğal afet yaşadık. Bu doğal afetimizin neticesinde 10 vatandaşımız hayatını kaybetti. Kayıp bir vatandaşımız var. Dün de buradaydık, ailemize taziye ziyaretine gittik. Yüreklerdeki yangını atılacak adamlarla söndürmek mümkün değil. Ama Türkiye Cumhuriyeti hükümeti süreci başından beri takip edilmektedir.

Yaşanan bu doğal afetin neticesinde çıkarılacak dersler vardır. Hasar gören bölge sadece bu bölge değil. Samsun’da doğal afetin neticesinde hasar gören konut sayısı 367, üç cami bir okul bir spor salonu ve çok sayıda köprü hasar görmüş durumda. Şu anda 845 mahallin hasar tespiti belirlendi.

Şehidimiz Umut Bulut'un ailesinin evi sel afetinde hasar görmüştür. Bu konudaki talimatlar sayın valimize ifade edilmiştir. Şehidimizin ailesine konut tahsis edilecektir. Hiç kimsenin bu acıları istismar etmemesi gerekir.

HATAM VARSA CEZAMI ÇEKERİM
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: 5 insanımızı TOKİ Konutları’nda kaybettik. Bu bakımdan da son derece üzgünüz. Ama Samsun’da yitirdiğimiz 11 canın da sorumluluğu bizimdir, hükümetimizindir, devletimizindir. Hiçbir sorumluluktan kaçmıyoruz. Bir suçlu varsa başta ben olmak üzere bir hatalı olan varsa herkes cezasını çekmelidir. O ayrı bir konu. Özelliklede suçlu aramakta yanlıştır. Suçlu varsa zaten bun u ortaya çıkaracağız. 2500 konut bu alanda planlandı. 1970 yılında beri, benim elimde imar planları var, burası konut alanı. Bu arada önceki binalar derenin kenarındaydı, yatağındaydı. Biz onları kaldırdık ve dereden çekme mesafesi olan 12 metre, dereden 40 metre bunları yaptık. Çevresel Etki Değerleri (ÇET) Raporu’da burada. Zemin imar raporu, ÇET raporu hepsi alınmıştır. Yukarıya doğruu yılanlı dere vadisinde şu anda gecekondular var. Onları da değiştireceğiz. Burada gecekondulaşma, çarpık yapılaşma ortadan kaldırılmalıdır.