Üç ilin belediye başkanları Erdoğan'ın programlarına katılmayacak

Üç ilin belediye başkanları Erdoğan'ın programlarına katılmayacak
Üç ilin belediye başkanları Erdoğan'ın programlarına katılmayacak
Diyarbakır, Batman ve Siirt belediye eş başkanları bugün bölgeye gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın programına katılmama ve ağırlamama kararı aldı.

RADİKAL - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, üç ilin belediye eş başkanlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programına katılmama ve ağırlamama kararının alındığı belirtildi.

Kararla ilgili açıklamada şöyle denildi; "2013 Nevroz günü Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözüm süreci; AKP hükümetinin oyalama, sürüncemede bırakma ve zorlaştırıcı yaklaşımlarına rağmen Kürt siyasi ve demokrasi mücadelesinin büyük sorumluluğuyla 28 Şubat Dolmabahçe deklarasyonuna kadar taşınmıştır. Dolmabahçe ortak açıklaması Kürt’üyle, Türk’üyle tüm toplumda Türkiye 'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünde büyük bir umut ve Türkiye'de barışın yakınlaştığı, on yıllardır süren savaşın sona ereceği beklentisi yaratmıştır. Buna karşın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , Dolmabahçe açıklamasını kabul etmemiş, müzakere için gerekli izleme heyetinin kurulamayacağını belirtmiş, sürecin demokratikleşme ve çözüm yönünde evrilmesine müdahale etmiştir. Devamında 'Kürt sorunu yoktur, Kürt sorunundan söz etmek ayırımcılıktır, ihanettir; devlet kimseyi muhatap almaz ve masa yoktur' diyerek, Kürt sorununu yaratan anlayışı tekerrür etmiştir. Buna paralel olarak AKP hükümeti, Ağrı-Diyadin başta olmak üzere yarattığı provokasyonlarla barış iklimi içinde seçime girmek istemediğini ortaya koymaktadır. 2013 nevroz deklarasyonu, 2 yıldır devam eden süreç, Öcalan’ın çağrısıyla 28 Şubat açıklaması ve buna karşın Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin yaklaşımları kimin çözüm, kiminse savaş istediğini açıkça ortaya koymuştur." denildi.

‘AKP PROPAGANDASI İÇİN GELİYOR, KARŞILAMA VE AĞIRLAMA OLMAYACAK’

Bu gelişmelerin yaşandığı bir ortamda Erdoğan'ın 2 Mayıs günü Batman, Diyarbakır ve Siirt'e geleceğini hatırlatılan açıklamada, "Bu kentlerde belediye başkanlıklarını da ziyaret etmek istemektedir. Tayyip Erdoğan’ın Kürt sorunu, çözüm ve barış sürecine yönelik son dönemde yaptığı açıklama ve savaş politikası dayatmaları nedeniyle yine Tayyip Erdoğan’ın maalesef Cumhurbaşkanı olma yerine siyasi parti lideri gibi hareket etmesi ve açılış programı adı altında seçim süreci kapsamında AKP propagandası için kentlere geliyor olması nedeniyle bu kentlerde partimizin belediye eşbaşkanları karşılama programlarına katılmayacak ve ağırlamayacaklardır." (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/1347946134794610

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ilegal - jiyan1767

  ilegallikle suçlayacaksın, malum parti diyeceksin örgütün uzantısı diyeceksin sonrada niye gelip beni karşılamadılar diye dert yanacaksın ... Sayın cumhurbaşkanı tarafsız olabilseydi eminim belediye başkanlarıda çok güzel bir şekilde kendisini ağırlayacaktılar çünkü daha Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gittiğinde belediye başkanları karşılamıştı ...

  Martı Jonathan - user905017

  İlkeli olmak farklı bir şey. Seçimlerde başarılı olacağınızdan eminim. 8 haziran sabahı yeni bir başlangıç olacak.

  Öküz nerede? - user921783

  Hayırdır kardeş! Öküz öldü mü ya da ayrılık mı var aranızda. Yoksa numara mı yapıyorsunuz?

  ARTIK SÜREÇ DE YOK MÜREÇ DE.. - ARAGORA

  8 KASIM 2014 DE Blog'uma ,bu başlıkla bir yazı yazmıştım..Adım Melih Kadıoğlu...Açın bakalım ne yazmışım...

  BEN SÜREKLİ YAZIYORUM.. - ARAGORA

  Aylar öncesinde, Bloğuma da yazdım..Açın okuyun..Başlığı ''SÜREÇ MÜREÇ YOK !'' .Ama Hatta çözümün hiç de kolay olamayacağını ve olacaksa da nasıl olabileceğini de yazdım..Ama şunu bilin ki ;Erdoğan bunu taaa baştan biliyordu..Dağdan inen ve silahlarını teslim eden bir PKK yı o da mümkün görmüyordu.Ama o günler onun tek düşüncesi yukarı çıkmakdı.Onun için eylemsizlik olmalıydı ve kan dökülmemeliydi.Tam onun dediği gibi oldu.O yukarı çıktı ve süreç bitti..Bakın tekrar ediyorum,o ki ,bugüne gelmiş en güçlü Başbakandır..O bile bunu mümkün görmüyordu..Çünkü bu işin sonu ,Apo nun salıverilmesine doğru gidecekti ve o bunu göze alamayacak ve çok zor durumda kalacaktı..Yukarı çıkılmıştır.Artık süreç durdurulabilir.Kendi oluru olmayan her şeye de taş koyabildiğine göre bu hiç bir zaman mümkün olamayacaktır..

  ne eş başkanı - user605900

  bildiğim kadarıyla bizim yasalarımızda belediye başkanlığında eş başkanlık diye bir sistem yoktur siz bu haberde kullandığınız bu kelimelerle neye ve kime hizmet etmeye çalışıyorsunuz

  hak edene hakkını herzaman verdiniz teşekküerler - user747721

  bir ülkenin değil bir partinin cumhur başkanıysa yapılması gereken en güzel şeyi yapmışlar helal olsun