Üç mabet aynı bahçede buluştu

Erdoğan, dün Antalya'da cami, kilise ve sinagoğun tek mekânda buluştuğu 'Dinler Bahçesi'ni açtı. Törene Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Hahambaşı İsak Haleva ve Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan katıldı. Başbakan: Fanatizmle mücadele edilmeli.

ANTALYA - Tek tanrılı üç dinin mensuplarının birlikte ibadet edebileceği Antalya'daki Dinler Bahçesi, hoşgörü mesajlarıyla açıldı.
Belek Turizm Yatırımcıları Derneği'nce yaptırılan, cami, kilise ve sinagoğun aynı ortamda bulunduğu Dinler Hoşgörü Merkezi'nin açılışına, Başbakan Tayyip Erdoğan, Hollanda'nın AB işlerinden sorumlu bakanı Atso Nikolai ve üç dinin temsilcileri katıldı. İbadethane kapılarının aynı avluya açıldığı, 20 bin metrekarelik alan üzerine kurulu kompleksin inşaatına 15 Nisan 2004'te başlandı. 1.4 trilyon liraya mal olan merkezin kaba inşaatı tamamlandı. İç dekorasyonu devam eden komplekste ibadethanelerin yanı sıra açık ve kapalı sergi alanı ve müze yer alıyor. Her biri 100'er kişilik üç ibadethane turistlere yönelik olacak.
'Fanatizme hayır'
Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, projeyle dünyaya barış ve kardeşlik mesajı verildiğini, bu bahçeye adım atan kimsenin, Türkiye'nin kimliğine şaşı bakamayacağını vurguladı. Dünyada 'ayrılıklar' üzerinde durulduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Ayrılıkların yarattığı zemin üzerinden kör fanatizm, dünyanın bazı bölgelerini acılı kılıyor. Herkes fanatizmle mücadele etmeli. Hepimiz hepimizden sorumluyuz. Bizim medeniyet anlayışımız bu" dedi. Osmanlı dönemine de gönderme yapan Erdoğan, "Bütün dünyaya sesleniyorum. Nerede bir dinler bahçesi, insanlık bahçesi varsa, orada Türkiye'den bir renk vardır. Bizim topraklarımız, insanlığın ortak değerlerinin mücevher gibi korunduğu yerlerdir" diye konuştu.
Hollanda'nın AB işlerinden sorumlu bakanı Atso Nikolai de, dinsel hoşgörü açısından Osmanlı İmparatorluğu'nu övdü. Nikolai, dinsel hoşgörüsüzlüğe Hollandalı sinema yönetmeni Theo Van Gogh'un öldürülmesini örnek gösterdi, "Bizim düşmanımız Müslümanlık ya da herhangi bir din değil, hoşgörüsüzlüktür" dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu da, farklılıkları yok etmeyi, onlara şekil vermeyi, ancak kendine benzediğinde sevip saymayı, hoşgörü ve diyaloğun önündeki en büyük engel saydı. Vatikan Katolik Kilisesi Temsilcisi Alphonse Sammut, Katoliklerin Türkiye'de kilise açması konusunda sorun yaşandığını belirtirken, "Buna izin verilmezse, Türkiye bir dinler mozaiği olmaktan çıkacak, monolitik Müslüman yapıya dönüşecek" uyarısında bulundu.
Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye'nin dinle inanç özgürlüğünün güvence altına alma ve özgürlükleri fiilen uygulanabilir kılmada gelenek birikimine fazlasıyla sahip olduğunu vurguladı. Fener Rum Ortodoks patrik temsilcisi Basiteos Araknostopulus ve Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan da törende birer konuşma yaptı.