Üç muhalefet partisinden aklama değerlendirmesi

Üç muhalefet partisinden aklama değerlendirmesi
Üç muhalefet partisinden aklama değerlendirmesi
4 eski bakanın Yüce Divan'a gönderilmemesini değerlendiren muhalefet liderleri, kararı dünyaya iyi bir mesaj vermediğini ancak AKP içinde de bir rahatsızlık olduğunu gösterdiğini söyledi.

RADİKAL - TBMM Genel Kurulu'nda haklarında rüşvet ve yolsuzluk iddiaları bulunan AKP 'li dört eski bakan hakkında verilen önergeler için yapılan oylamalarda Yüce Divan kararı çıkmadı. Muhalefet liderleri, bu kararlara ilişkin ilk değerlendirmelerini TBMM Genel Kurulu'ndan çıkarken yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin oylamalarda fire vermesini, "Ciddi bir yolsuzluk olayı olduğunu da açıkça gösteriyor" şeklinde değerlendirirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise "Hükümet güvenoyunu kaybetmiştir, 276'nın altına düşmüştür" yorumunu yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da AKP'deki fireler için, "AKP içerisinde belli bir rahatsızlık olduğu, AKP ağırlıklı komisyonun hazırladığı raporun AKP içinden de kabul görmediği anlaşılıyor" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: DÜNYAYA İYİ MESAJ VEREMEDİK

İlk değerlendirmesini dört bakan hakkında oylamalar tamamlandıktan sonra Genel Kurul çıkışında bekleyen gazetecilere yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün dünyanın bildiği bir yolsuzluk olayı, Yüce Divan'a gönderilmedi" dedi. Parlamentonun üzerinde "ciddi bir gölge" olduğunu kaydeden CHP Genel Başkanı, "Biz bundan rahatsızlık duyuyoruz. Parlamento, bu şaibeyi ortadan kaldırabilirdi" dedi. Dört Bakanın kendilerinin aklanmak için Yüce Divan talebinde bulunmaları gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bu da olmadı ama AKP'nin içinde 40'a yakın parlamenter, bizim duyduğumuz rahatsızlığı duyuyor. Bu da AKP içinde bu olayın bazı çevrelerin iddia ettiği gibi bir yolsuzluk olmadığının tam tersini, ciddi bir yolsuzluk olayı olduğunu da açıkça gösteriyor" şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu, oylama sonuçlarıyla Türkiye'nin dünyaya iyi bir mesaj vermediğini dile getirdi.

BAHÇELİ: AKP GÜVENOYUNU KAYBETMİŞTİR
Genel Kurul çıkışında gazetecilere konuşan Devlet Bahçeli ise AKP'de verilen fireleri "Hükümet güvenoyunu kaybetmiştir, 276'nın altına düşmüştür" şeklinde değerlendirdi. Dört bakandan 288 ile en fazla hayır oyunu alan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar için, "Güvenoyunun üzerinde kalan sadece toplu konuttan sorumlu bakandır" diyen Bahçeli, verilen fireler için ise, "O AKP'nin sorunudur, bizim değil" ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ: AKP'DE BELLİ BİR RAHATSIZLIK VAR

Selahattin Demirtaş ise oylama sonuçlarını, "AKP içerisinde belli bir rahatsızlık olduğu, bu soruşturmanın sağlıklı yürütülmediği, AKP ağırlıklı komisyonun hazırladığı raporun AKP içinden de kabul görmediği anlaşılıyor" şeklinde yorumladı. Bugün parlamentonun tarihi bir fırsatı kaçırdığını dile getiren Demirtaş, "Yüce Divan yolu açılsaydı Türkiye'de bir yolsuzluk, rüşvet iddiası mevzusu sağlıklı bir rotaya oturacaktı, hukuki bir süreç başlamış olacaktı" dedi. Ancak oylama sonucunda bunun önünün tıkandığını söyleyen Demirtaş, bunun sorumlusunun ise AKP olduğunu kaydetti: "Vebali AKP milletvekillerinin üzerinedir. Bu tartışma burada bitmez, öyle görünüyor ki daha sürecek ve kamu vicdanında da bu mevzu tatmin olmadığı müddetçe AKP'nin yakasına yapışmış bir leke olarak bu tartışma devam edecek."

Yolsuzluk iddiaları konusunda Meclis'in üzerine düşen rolü oynamadığını savunan Selahattin Demirtaş, "Çünkü halkın temsilcileri, milletin vekilleri burada. Millet sonuçta bu işin soruşturulmasını arzu ediyordu, temsilcileri de ona uygun davranmalıydı. Parlamento ile halk arasında uyumsuzluk çıktı. Türkiye, dünyaya, hükümetin parlamento üzerinde bir baskı oluşturduğu, sistemin demokratik işlemediği, yolsuzlukların üzerini örten bir görüntü çizmiştir" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/127669612766962

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hırsızlık mübah oldu. - karçiçekleri

  Ne yazık ki; Bu mecliste vicdanlı sayısı vicdansızlara göre daha az çıktı. Sadece şurası bir gerçek; Suça bulaşmış olanlar, insan soyundan gelmişseler ömür boyu uykularında rahat uyumayacaklar. Çocukları onların yüzüne, arkadaşların yüzlerine nasıl bakacaklarını merak ediyorum.

  Züğürt Tesellisi - user1113887

  Ben artık bıktım hep kaybedip arkasından da 'kaybettik ama bak onlar da kayıp yaşadı aslında' laflarını duymayı. Şurda seçime ne kaldı? Farkında değil misiniz ülke komple diktatörlüğe gidiyor. Geriye kalan tek şey bunun meşru zemine oturtulması. Bunun için 6 aydan kısa bir süre kaldı ve muhalefet gerçekten fazlasıyla etkisiz. 7 Haziran'dan sonra 'Bakın AKP yine mecliste salt çoğunluğa ulaştı ama bizim oy oranımız da kötü değil' laflarını duymak gibi bir lüksümüz YOK! Gerçekten bir şeyler yapılmazsa bu adamlar hiçbir zaman hesap vermeyecek ve biz ya köle gibi yaşayacağız kendi ülkemizde ya da bu çekip gitmek durumunda kalırız. Yalvarıyorum elinizi ayağınızı öpeyim kendinize gelin artık! Yoksa oyun tamamen bitti..