Üç muhalif ihraç kapısında

CHP Parti Meclisi (PM), parti içi muhalefeti organize ettikleri gerekçesiyle İstanbul milletvekillleri Ahmet Güryüz Ketenci ve Hasan Aydın ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ı kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk etti.

ANKARA - CHP Parti Meclisi (PM), parti içi muhalefeti organize ettikleri gerekçesiyle İstanbul milletvekillleri Ahmet Güryüz Ketenci ve Hasan Aydın ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ı kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk etti.
CHP PM dün yaptığı toplantıda, MYK'nın CHP içindeki muhalefetin değerlendirildiği 'CHP'li Olmanın Sorumluluğu' başlıklı raporunu görüştü. Rapor üzerine söz alan Aydın, "Ben asla, TV'lere çıkan ve CHP'ye küfredenlerle aynı yerde durmadım. Benim yakamdan CHP rozetini kimse çıkaramaz. Kimse beni CHP'den atamaz. Beni atsanız bile gider CHP grubu sıralarında otururum" dedi.
'Parti suçu işlemedik'
Tomanbay ise "İhraç kararı yanlıştır. Biz parti suçu işlemedik, partiyi yıpratan bir hareketin içinde olmadık. Sadece, tüzükten doğan hakkımızı kullandık" diye konuştu.
Konuşmaların ardından söz alan CHP lideri Deniz Baykal'ın, parti suçu işleyen milletvekilleri hakkında disiplin işlemi yapılmasının zorunluluk haline geldiğini belirtmesinden sonra Ketenci, Aydın ve Tomanbay'ın 'kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmeleri'yle ilgili MYK önergesi oylandı. Açık oylamada, Aydın'ın 7'ye karşı 48, Ketenci ve Tomanbay'ın 5'e karşı 54 oyla disipline sevkleri kararlaştırıldı.