Üç muhalif milletvekili CHP'den atıldı

CHP Yüksek Disiplin Kurulu, muhalif milletvekillerinden üçünün partiden ihraç edilmesine karar verdi. Karara tepki gösteren muhalif milletvekilleri ise dava açacaklarını söyledi.

ANKARA - CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), parti yönetimine muhalifliğiyle bilinen ve daha önce de '30'lar hareketi' içinde yer alan İstanbul milletvekilleri Ahmet Güryüz Ketenci ve Hasan Aydın ile Ankara Milletvekili Mehmet Tomanbay'ın partiden kesin ihracına karar verdi. Hasan Aydın en kısa sürede yargı kararıyla CHP'ye döneceklerini söyledi. CHP'nin TBMM'deki milletvekili sayısı 171'den 168'e düştü.
14 üyenin 12'si 'kesin ihraç' dedi
CHP YDK, Ankara Milletvekili İsmet Çanakçı başkanlığında, Parti Meclisi (PM) kararıyla ihracı istenen üç milletvekilinin durumunu görüşmek üzere, basına kapalı olarak yaklaşık üç saatlik toplantı yaptı. Toplantı sonrası açıklama yapan Çanakçı, ihracı istenilen milletvekillerinden yazılı ve sözlü savunma istediklerini, ancak üç milletvekilinin de savunma yapmadığını belirtti.
Çanakçı, 15 üyeli YDK'nın 14 üye ile toplandığını, 12 üyenin kesin ihraç yönünde oy kullandığını, Saniye Gülbarut'un kesin ihraca karşı çıktığını, Ali Şahin'in ise geçici ihraç istediğini söyledi.
Parti içi organlara itiraz hakkınının bulunmadığı ihraç kararı CHP'nin tüzüğü'nün 70. maddesinin 'a' bendinde belirtilen 'Parti üyeliği ile bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunmak' hükmüne dayanılarak verildi.
'YDK bağımsız değil'
Sonucun kendisi açısından şaşırtıcı olmadığını belirten Tomanbay, şu değerlendirmeyi yaptı: "YDK, bağımsız ve özgür iradesiyle hareket etmedi, Genel Başkan ve parti yönetiminin talimatı doğrultusunda bu kararı aldı. Daha önce bana üç-dört YDK üyesi, yüzde 100 haksız olmakla birlikte Genel Başkan ve parti yönetimince üzerlerinde baskı kurulduğu için bu yönde karar vermek durumunda kalacaklarını söylemişti. Bu nedenle savunma yapmaya gerek duymadım. Beni Deniz Baykal ya da YDK üyeleri CHP'li yapmadı. Yıllar önce özgür irademle CHP'li oldum. Partililiğimi bu yolla benden almaları söz konusu olamaz. Şeklen ihraç kararına ortak olanlar, bu kararla aslında CHP örgütünün ve Türk kamuoyunun vicdanından ihraç edildi. Tüm hukuki yolları kullanacağım ve yargıya başvuracağım."
'Suçlamayı bile bilmiyorum'
Aydın da ihraç kararını hak etmediklerini belirterek, "Bu karar hukuka, adalete uygun değil. Hangi nedenle disipline verildiğimi, ne tür bir suç isnat edildiğini bile bilmiyorum" dedi. Parti yönetiminin YDK üyeleri üzerinde baskı kurduğunu savunan Aydın, sonucun böyle çıkacağını bildiğini, o nedenle savunma yapmaya gerek duymadığını kaydetti. Aydın, en kısa sürede yargı kararıyla döneceklerine inandığını ifade etti.