'Uçağımıza düşmanca bir saldırı düzenlendi'

'Uçağımıza düşmanca bir saldırı düzenlendi'
'Uçağımıza düşmanca bir saldırı düzenlendi'
Başbakan Erdoğan, Suriye tarafından düşürülen savaş uçağı ile ilgili olarak, "Uçağımıza düşmanca bir saldırı düzenlendi" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , AK Parti'nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda gündemdeki konuları değerlendirdi. Samsun'da TOKİ konutlarında 5 vatandaşın yaşamını yitirmesinin ardından gelen eleştirileri cevaplayan Başbakan Erdoğan, "Hayatını kaybetmiş insanlar üzerinden rant devşirme işine kimse girişmesin. TOKİ bu ülkenin en başarılı kurumlarından biridir" dedi.

Başbakan Erdoğan, “Samsun'da hayatını kaybeden kardeşlerimizle ilgili olarak gerekli her türlü soruşturma ve inceleme yapılıyor, yapılacaktır. İhmal varsa, kusur varsa sorumlular ortaya çıkarılacak ve gereken hiç tereddütsüz yapılacaktır. Ancak Samsun'da yaşanan acı hadiseyi, kendileri için, kendi siyasi hırsları için bir ranta dönüştürmeye çalışanlara da asla müsamaha göstermeyecek, asla fırsat vermeyeceğiz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, TOKİ'nin son 9,5 yılda 549 bin konutun inşasına başlayıp bunların 415 binini tamamladığını belirterek, “TOKİ bu ülkenin en başarılı kurumlarından birisidir. TOKİ sayesinde 415 bin aile ucuz, sağlam, sağlıklı bir çatıya kavuştu. Size ne oluyor? Bugüne kadar giremediğiniz, hayatınızda yapamadığınız, böyle bir şeyi hayal edemediğiniz... Ey CHP ne oluyor size? Tahammül edemeyince hemen bir fırsatta TOKİ'yi yıkma gayreti içine giriyorsunuz. TOKİ öyle bu tür salvolarla yıkılacak bir kurum da değil” dedi. 

CHP VE MEDYAYA YÜKLENDİ
Başbakan Erdoğan, Türkiye'ye ait jetin Suriye tarafından düşürülmesi sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, "Akdeniz'de uçakla irtibatın kesildiği andan itibaren Genelkurmay gerekli incelemeleri yaptı. Sonuçlar son derece şeffaf ortaya kondu. Uçağımız uluslararası hava sahasında Suriye'den 13 mil uzakta isabet aldı. Bunun sonucunda Suriye karasularına sapma yaparak 8.5 mile düştü. Hiçbir uyarı yapılmadı. Bu parçalar çıktıktan sonra füze mi, uçaksavar mı ortaya çıkacak. Her ülkenin hava sahası ihlal edilirken, silahsız uçağımıza saldırıldı. 5 kez Suriye helikopterleri hava sahasını ihlal etti, uyarımızı yaptık hava sahası terk edildi" açıklamasını yaptı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan şöyle devam etti:

"Hava sahası ihlal edildi anında vur, bu olağan bir şey değil. Uçağımıza hiçbir uyarı yapılmadan tamamen düşmanca saldırı düzenlendi. Bu gerçek ortaya kondu. Siyasi partilerin genel başkanlarını davet ettik. Haritalar üzerinde sunumlar yapıldı. Kılıçdaroğlu sadece pilotların şehit olup olmadığını sordu. Bir-iki ufak soruları oldu. Bakıyorsunuz, bizden ayrıldıktan sonra Kılıçdaroğlu kamuoyuyla paylaşılan şeyleri bizimle konuştular dediler. Biz seni oraya niye çağırdık? Kamuyla paylaşılmayan soruyu sorarsın, alamazsan cevabını alamadık dersin." 

'SİZE NE OLUYOR ARKADAŞ!'
"Türkiye'ye karşı tavrı net olan ABD gezetesi uçağın Suriye karasularında vurulduğunu iddia etti. Kayseri'den o gazeteye çağrı yaptım, mertsen açıkla dedim. Açıklayamazsan namertsin dedim. Ülkemizden de onun izinde yürüyenler var. Böyle bir ismi veremiyorlar. Başbakan'a yakın çevreden aldığımız bilgilere göre... Niye ismini vermiyorsun? Karakter meselesi, dürüst değiller. İstisnaları katmıyorum. Bu gazete bunu her zaman yaptı, yapıyor. Önemli olan Türkiye'den belli kuruluşların, CHP'nin ABD gazetesinin borazanlığını yapıyor olmalarıdır. Genelkurmay'a değil, bize değil ABD'nin uydurma haber yayınlayan gazetesine itibar ediyorlar. Türkiye'de Suriye'nin devlet güdümlü gazeteleri kadar Suriye rejimini savunan gazete ve yazarlar vardır. Suriye'yi savunan politikacılar ve partiler var."
 
"Beşşar Esed düşürülen uçağımızla ilgili konuşma ihtiyacı hissetmiyor. Zira Türkiye'de Kemal Kılıçdaroğlu zaten Esed adına yeterince konuşuyor. CHP, Kılıçdaroğlu yönetiminde bugün artık Baas Partisi'nin Türkiye sözcülüğünü aleni şekilde üstlenmiş durumda. Gayet güzel paslaşıyorlar, en kritik anda bile. CHP Genel Başkanı, düşürülen uçağımızla ilgili olarak milli bir duruş sergilememiştir. Bugün de milli bir duruş sergilemiyor. Bir yandan AK Parti'ye farklı ülkelerin politikalarını yürütmek gibi çok çirkin bir iftira atacaksın öbür yandan çıkacaksın kendi ülkenin gerçeklerine değil Amerikan gazetesinin yalanlarına borazanlık yapacaksın. Amerikan gazetesi, orada yaklaşan seçimlerde mevcut yönetimi sıkıştırmak için bu tür karalama kampanyaları yapıyor. Peki size ne oluyor arkadaş. Siz neyin peşindesiniz. Siz bu senaryoda neden piyonsunuz, neden borazanlık görevini üstleniyorsunuz. Biz, çizilen ve uygulanmak istenen bu senaryonun farkındayız.”
 
'AMAÇ KPSS'Yİ TERÖRİZE ETMEK'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “KPSS sınavının hemen ardından terör örgütüne yakınlığı ile bilinen bir sitede sahte bir soru kitapçığı yayınlandı, amaç ne? KPSS gibi son derece hassas bir sınava gölge düşürmek. KPSS gibi milyonların umudu olan, geleceği olan bir sınavı terörize etmek, insanları en hassas yerlerinden vurmak, en hassas yerlerinden incitmek... Terör örgütü bunu yapıyor. Buna sahip çıkan kim oluyor? Yine CHP oluyor” dedi. 

Başbakan Erdoğan, “KPSS son derece başarılı temiz, sorunsuz şekilde gerçekleştirilmiştir. Bu sınava gölge düşürmek isteyenlerin oyunu anında deşifre edilmiştir. Örgütlü olarak KPSS'de usulsüzlük girişiminde bulunanlar Emniyet güçlerimiz tarafından tespit edilmiş, gözaltına alınmış şu an itibarıyla zannediyorum 19'u tutuklanmıştır. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Terör örgütünün, onlarla birlikte BDP ve CHP'nin istismar girişimlerine kimse aldanmasın” diye konuştu. (AA)