Üçlü zirveden AB desteği

İspanya, Almanya ve Fransa liderlerinin zirvesinden Türkiye'nin AB üyeliğine destek çıktı. Üç lider "Türkiye AB ile entegrasyonu geliştirmeli" dedi.

MADRİD - İspanya, Almanya ve Fransa'nın liderlerinin gerçekleştirdiği üçlü zirveden, Türkiye'nin AB üyeliğine destek çıktı.
İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, dün İspanya'nın başkenti Madrid'te AB Anayasası, terörizm, Irak ile Afganistan'taki mevcut durum ve Türkiye'nin AB üyeliği konularının ele aldığı üçlü toplantı yaptı.
'Entegrasyon güçlendirilmeli'
Yaklaşık iki saat süren toplantı sonrası basına açıklama yapan liderlerden Zapatero, 'Almanya, İspanya ve Fransa olarak Türkiye, Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan'ın AB'ye üye olmasından yana olduklarını ama Türkiye'nin AB'ye diyalog ve entegrasyonunu daha güçlendirmek zorunda olduğunu' söyledi. Zapatero, herhangi bir kararın alınmadığı toplantıda, Avrupa'nın geleceğini tartıştıklarını, Irak ve Ortadoğu konularında fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.
Schröder: Güvenliğe büyük katkı
Almanya Başbakanı Gerhard Schröder de, Türkiye ile ilgili yöneltilen bir soru üzerine, "Eğer AB Komisyonu'nun Türkiye ile ilgili raporu olumlu olursa, sanırım AB'nin kararı da olumlu olacaktır" dedi. Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerine başlamak için çok büyük adımlar attığını ve bunu da herkesin gördüğünü söyleyen Schröder, Türkiye'nin Avrupa'nın güvenliğine çok büyük katkısı olacağını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Türkiye dört yıldır AB'nin kararını bekliyor. Komisyonun açıklayacağı kararı ben burada önceden söyleyemem. Eğer kriterler Türkiye tarafından gerçekleştirildi ise, ki Türkiye bunu böyle söylüyor, AB ülkeleri de sanırım olumlu cevap verecektir."
Britanya'dan destek ve uyarı
Türkiye'ye, Britanya'dan da hem destek hem de uyarı geldi. Brüksel'deki AB dışişleri bakanları toplantısında konuşan Britanya Dışişleri Bakanı Jack Straw, aralıkta Türkiye'ye kesin bir müzakere tarih verilmesi için Londra yönetiminin 'büyük bir savaş' vereceğini belirtti, ancak zinanın yeniden suç sayılması için Türk hükümetinin başlattığı girişimin 'sorun' olabileceği uyarısında bulundu.
Straw, "Zinanın yeniden ceza hukukuna dahil edilmesi yönündeki girişim Türkiye için zorluklar çıkaracaktır" dedi. Britanya Dışişleri Bakanı, Aralık'ta Türkiye'ye verilecek tarihin sadece bir 'başlangıç' tarihi olduğunu söyleyip, "Aradığımız şey müzakerelerin bitiş tarihi değil. Türkiye dahil bunu herkes biliyor ve kabul ediyor" ifadelerini kullandı. (aa, Reuters)