Uğur Ziyal Roma yolcusu

Cumhurbaşkanı Sezer, Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan büyükelçi atama kararnamelerini onayladı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal, Roma Büyükelçiliği'ne atandı.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı'nda altı aydır 'eli kulağında' denilen büyükelçi atama kararnameleri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanarak diplomatlara tebliğ edildi. AKP hükümetinin iktidara geldikten sonra bakanlıktaki en önemli düzenlemesi gerçekleşirken, Dışişleri Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile dört yardımcısı yurtdışı görevlere atandı. Müsteşar Yardımcısı Baki İlkin Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi olurken, aynı görevdeki büyükelçi Ümit Pamir NATO Daimi Temsilciliği'ne kaydırıldı. Müsteşar yardımcısı Ali Tuygan müsteşar olacak. Müsteşar yardımcıları Volkan Bozkır ve Nabi Şensoy da Ankara'da kaldı. Müsteşar ve diğer yardımcılarının atamaları şöyle:
Müsteşar Uğur Ziyal: Roma (İtalya) Büyükelçisi.
Müsteşar yardımcısı Baki İlkin: BM Daimi Temsilcisi.
Müsteşar yardımcısı Ahmet Ertay: BM Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi.
Müsteşar yardımcısı Alev Kılıç: Bern (İsviçre) Büyükelçisi.
Müsteşar yardımcısı Yusuf Buluç: Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Temsilcisi (Viyana).
Protokolcüler uzağa gitti
Sezer'in davetlerinde 'türban hassasiyeti' göstermesi nedeniyle türbansız davetleri organize etmek zorunda kalan Protokol Genel Müdürü Doğan Aktur'un Karakas (Venezüella) Büyükelçisi olması dikkat çekti. Başbakan'ın protokolcüsü Fuat Tanlay ise San'a (Yemen) Büyükelçisi oldu. Diğer büyükelçi atamaları şöyle:
Hakkı Akil: Aşkabat (Türkmenistan) Büyükelçisi. Ertan Tezgör: Tiflis (Gürcistan) Büyükelçisi. Süphan Erkula: Tiran (Arnavutluk) Büyükelçisi. Kemal Asya: Taşkent (Özbekistan) Büyükelçisi. Hakan Okçal: Abuja (Nijerya) Büyükelçisi. Ahmet Ökçün: Bükreş (Romanya) Büyükelçisi. Halit Çevik: Şam (Suriye) Büyükelçisi.
Necip Egüz: Stokholm (İsveç) Büyükelçisi. DTÖ Temsilcisi Mehmet Görkay: Oslo (Norveç) Büyükelçisi. Serpil Akman: Bişkek (Kırgızistan) Büyükelçisi. Birnur Fertekligil: Minsk (Belarus) Büyükelçisi. Umur Apaydın: Budapeşte (Macaristan) Büyükelçisi. Turan Muralı: Bakü (Azerbaycan) Büyükelçisi.
Bölükbaşı DTÖ Temsilcisi
Irak savaşı öncesinde Türkiye ile ABD arasındaki görüşmelerde 'sıkı pazarlıkçı' olarak gündemden düşmeyen, sonra MHP' den milletvekili adayı olan Deniz Bölükbaşı, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Daimi Temsilcisi (Cenevre-İsviçre) oldu. Kararnamede ayrıca şu atamalar var: Naci Sarıbaş: Doha (Katar) Büyükelçisi. Bakü Büyükelçisi Ünal Çeviköz: Bağdat (Irak) Büyükelçisi. Ahmet Banguoğlu: Meksika Büyükelçisi. Ahmet Gürkan: Sao Paolo (Brezilya) Büyükelçisi. Tiflis Büyükelçisi Dicle Kapuz: Zagreb (Hırvatistan) Büyükelçisi.
İki aday ve iki başkent boşta
Bu arada, Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi iken merkeze alınan Osman Paksüt'e ve büyükelçi atanacağı belirtilen Burhan Ant'a henüz bir tebligat yapılmadığı öğrenildi. Bununla birlikte boşalan Bratislava (Slovakya) ve Wellington (Yeni Zellanda) büyükelçilikleri boş bırakıldı.
AB'ciler aralıktan sonra
Müsteşar yardımcısı Volkan Vural ile aynı bölümde genel müdür yardımcısı
olan Selim Yenal'ın isimleri kararnamede yer almadı. Bozkır ve Yenal'ın aralıktaki Avrupa Birliği zirvesi sonrasında AB ile ilgili başkentlere atanabileceği belirtildi.