'Ülkücü terör'e Meclis'ten tepki

AKP'li Ergin ve CHP'li Koç Kıbrıs'taki ülkücü terörüne sert tepki gösterdi: "Referandum için Kıbrıslıları rahat bırakın. Kaba kuvvetle fikir dikte ettirme çağı biteli çok oldu."

ANKARA- Türkiye'dengidenülkücügrupların KKTC'de Annan Planı'na destek veren partilerin binalarını taşlaması, duvarlarına tehdit yazıları asması ve 'Evet' için çalışanlara saldırması tepki çekti. KKTC'de yaşanan 'ülkücü terörü'ne gösterilen tepkiler şöyle:
AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat: Yetki alanına girmediği halde doğrudan müspet veya menfi bir propagandanın içerisine giren siyasiler, çıkacak sonucun gereklerini yerine getirmek durumunda. Oraya giderek bu propagandayı 'Evet' ya da 'Hayır' şeklinde yapanlar, yarın kendi söylediklerinin dışında bir sonuç çıktığı takdirde görevlerinde durmamaları gerekir. Buna Denktaş da dahil.
Birilerinin bir şeyler adına gidip oradaki vatandaşları rahatsız etmesini, bazı vatandaşları döverek hastanelik etmesini, araçlarını tahrip etmesini şiddetle kınıyoruz. Bunun adına ne milliyetçilik ne de vatanseverlik denilebilir. Olsa olsa buna serserilik denilebilir.
AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin: Artık insanlara kaba kuvvetle fikir dikte ettirme çağı çoktan geçti. 21. yüzyıl zorbalıklara, kaba kuvvete prim vermez. Toplumların kendi geleceklerini belirleme haklarına saygı göstermek lazım. Kıbrıs rahat bırakılmalı.
CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç: KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş şiddet olaylarına en iyi cevabı verdi. Kaba kuvvet gösterilerinin dışında tüm ilgili kurum ve kuruluşlarla siyasi partiler görüşlerini ifade etti. Artık karar Türk halkına kaldı.
(Radikal, aa)