Uludere'de sorumlu sivillerdir

Uludere'de sorumlu sivillerdir
Uludere'de sorumlu sivillerdir
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, "Bombalama emrini elbette Başbakan'ın verdiğini düşünmüyoruz. Ama tüm sorumluluk sivil iradededir" dedi.

ANKARA  -  BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Uludere katliamı için “Ben, Sayın Başbakan’ın ve hiçbir siyasi liderin böylesi bir durumda sivilleri bombalayıp öldürme emrini doğrudan vereceğini, bile bile vereceğini asla düşünmedim” dedi. Demirtaş ancak hukuki olarak da siyasi olarak da sorumluluğun hükümette olduğunu söyledi.
TRT’de Politik Açılım programında dün soruları yanıtlayan Demirtaş, müzakereye açık olduklarını tekrarladı. Demirtaş, “Biz onun dışındaki yöntemlere kapalıyız aslında, müzakereye hiçbir zaman kapalı olmadık” dedi. Silahların bir an önce susmasının çok önemli olduğunu kaydeden Demirtaş, hükümetle geçmiş dönemlerde yaptıkları bir görüşmede bu konuda rol almak istediklerini belirttiklerini anlatarak, şunları söyledi: “Bize bazı düşüncelerini de ifade ettiler. Bu düşünceler doğrudan bizi ilgilendiren, talepler bizim gerçekleştirebileceğimiz şeyler değildi. Biz şunu teklif ettik: Bu söylediklerinizi sizin adınıza PKK ’ya iletmemizi ve tartışmamızı ister misiniz? Bize ‘hayır’ dediler. Bu durumda ne yapabiliriz? Ortaya koyduğunuz talepler, silahla, eylemlerle ilgili talepler BDP’nin gücünün yettiği veya BDP’nin koordinasyonunda, örgütlenmesinde, desteklenmesinde rol aldığı eylemler değil. Bizim organik bağımızın olmadığını en iyi hükümet biliyor. Biz arzu ediyorlarsa, böylesi bir mekanizmayı öneriyorlarsa BDP olarak bu konuda rol alabileceğimizi ifade ettik. Fakat bu önerimiz reddedildi. Ama şu saatten itibaren böyle bir mekanizma gelirse biz yok demeyiz buna.” 

İrade beyanı olmalı
Demirtaş, böyle bir teklif beklemeden harekete geçip geçmeyeceklerine ilişkin soru üzerine de teklif ya da çağrı yokken BDP’nin rol alabileceğini, bu konuda bir sıkıntılarının olmayacağını ama sonuç alınamayacağını söyledi. Demirtaş, “Çatışan iki taraf varsa, çatışan iki tarafın da bu konuda bir şekilde irade beyan etmeleri lazım veya en azından zımnen böylesi bir girişimi onayladıklarını kabul ettiklerini gösterir bir durum ortaya koymaları lazım” dedi.
Uludere katliamıyla ilgili soruları da yanıtlayan Demirtaş şu değerlendirmeyi yaptı: “Ben, Sayın Başbakan’ın ve hiçbir siyasi liderin böylesi bir durumda sivilleri bombalayıp öldürme emrini doğrudan vereceğini, bile bile vereceğini asla düşünmedim. Fakat hukuki olarak da siyasi olarak da sorumluluk hükümettedir. Yani, bizim tahminimiz aldığımız gayri resmi bilgiler şu şekilde: Bir grup geçiş yapıyor, aralarında siviller de olabilir, dolayısıyla bu bir risktir, bu riski alalım mı almayalım mı şeklinde sorulmuştur. Siyasi iktidar Sayın Başbakan mıdır, bakan mıdır bilemiyorum.” 

Onayı siviller verdi
Demirtaş, “Ya da Genelkurmay Başkanı mı?” denilmesi üzerine de “Hayır, siyasi iktidarın bilgisi dahilinde olmuştur, sivil iktidarın... Biz net olarak o kısmı öğrenebilmiş değiliz ama siyasi iradenin o anda onayının alındığını biz duyduk. Dolayısıyla orada sivillerin öldürülmesi riskini hükümet almıştır, bile bile almıştır. Çünkü şöyle düşünülmüştür, orada aralarında bir veya iki veya on silahlı militan olursa, 30 da sivil yaşamını yitirmiş olsa orada bir sivil katliamından artık kimse söz etmeyecekti...” dedi.

CHP ’nin önerisi bizim için önemli
TRT’de soruları yanıtlayan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, CHP’nin önerisini önemsediklerini ve değerli bulduklarını belirterek, “CHP parti tarihinde ilk defa bu meseleye somut bir giriş yapmış oluyor. Şimdi bu yaklaşımını hiç kimse elinin tersiyle itmemeli. Kim ki kanın durması, çözümün siyasi zeminde aranması konusunda bir çaba ortaya koyuyorsa güç ve destek vermek lazım. Başarılı olur olmaz şimdiden bunu tahlil etmemek lazım” dedi. (RADİKAL)