'Uludereliler ABD'yi mahkemeye verecek'

'Uludereliler ABD'yi mahkemeye verecek'
'Uludereliler ABD'yi mahkemeye verecek'
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, Uluderelilerin 34 kişinin ölümünden dolayı ABD'yi mahkemeye vereceğini belirterek, uluslararası hukukta buna imkan olduğunu söyledi.

TBMM - TBMM Genel Kurulu'nda, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde söz alan Kaplan, AK Parti'nin Uludere'deki olay konusunda yanlış yaptığını iddia etti. Olayın olduğu günden itibaren istihbaratın kimden alındığını sorduklarını belirten Kaplan, “Anlaşılıyor ki olay ABD medyasında patlak verdi. İstihbarat milli değil, ithal. Wall Street Journal Gazetesi'ndeki habere göre, predatörler bilgiyi vermiş, Türkiye uygulamış. Suçüstü yakalanmak budur. O gün haber 03.00'te Başbakanı, İçişleri Bakanı'nı aradım, 'beyefendiler istirahatteler' dediler. Sonra deniliyor ki “06.00'da İçişleri Bakanı'nın bilgisi oldu.' Ölen 34 insan, koyun değil” dedi.

ABD medyasında çıkan haberden sonra savcıların olayla ilgili gizlilik kararını kaldırması gerektiğini savunan Kaplan, “Başbakan'a fezleke hazırlayacak yürekli bir savcı var mı bu ülkede? Uludereliler ABD'yi mahkemeye verecek. Uluslararası hukukta buna imkan vardır” görüşünü dile getirdi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, tasarıyı “bir AKP klasiği” olarak niteleyerek, “Afet riskiyle ilgili alanlar konusundaki bu tasarıya, Ankara Ulus'taki heykelden Sıhhiye'de 150 hektarlık alanı niye koyuyorsunuz? Ankara'da deprem mi var? Atatürk 'ün izlerini silmek istiyorsunuz. Buna izin vermeyeceğiz. Bu alanın imara açılması için Melih Gökçek iştah içinde. Onun için böyle bir düzenleme yapıyorsunuz. Her yaptığı proje milli komiteye takıldı. Türkiye'nin en borçlu belediyesi. Onu kurtarmak için bir çok yasa çıkardınız, bu da onlardan biri” diye konuştu.

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da tutuklu milletvekilleriyle ilgili düzenlemeye AK Parti'nin karşı çıktığını belirterek, “Kamuoyunda yeni anayasa sürecinde tutuklu milletvekillerinin pazarlık konusu yapılacağı yönünde yaygın kanı var” dedi. (aa)

Uludere istihbaratı ABD'den gelmiş!