'Umarım yargı kararı iyi algılamıştır'

'Umarım yargı kararı iyi algılamıştır'
'Umarım yargı kararı iyi algılamıştır'
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, tutuklu vekiller ile ilgili olarak, "Umarım yargı yasamanın verdiği kararı iyi algılamıştır" dedi. Çiçek, BDP'li vekil Kemal Aktaş'ın vekilliğinin düşürülmeyeceği mesajını da verdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Mahkemeler, tutuklu milletvekilleri bakımından adli kontrol gibi çağdaş bir imkanı uygulamaya koyabilecektir. Ümit ederim (mahkemeler) Meclis'in verdiği bu mesajı iyi anlamıştır” diye konuştu. Çiçek, BDP 'li vekil Kemal Aktaş'ın vekilliğinin düşürülmeyeceği mesajını da vererek, "Aktaş'ın fezlekesini geri gönderiyoruz" dedi. 

Cemil Çiçek, "Milletvekillerinin tutuklama tarihleri farklı, yargılandıkları mahkemeleri farklıdır. 4 farklı mahkeme var, yargılama safhaları farklıdır. Seçim sürecinde oluşan bir konudur. Seçimden önce başlayan bir durum, parlamentoda da karşımıza siyasi sorun olarak geldi. Yargının, bu sorunu yargıda çözülmesini arzu ederdik. Ancak bu sorun bizim önümüzde durmaya devam ediyor. Sorunun çözümü için ciddi çaba gösterdim. Birçok teşebbüsünde bulundum. Ben bu işi kapalı devre götürmek isteyen bir kişiyim. Cezaevi psikolojisini, dışarıda olan ailelerin psikolojisini biliyorum. Ümit vermek tutukluluk kadar eziyet etmektir. Bu sorunu ya yargı çözecek ya da yargının kuralını değiştireceksiniz. Maalesef bu davalar çok uzun sürdü. Pehlivan tefrikasına döndü. Mahkeme, tahliye ederek bu sorun çözülebilirdi. Mahkeme bu sorunu bu güne kadar çözmedi. Geriye kuralı değiştirerek sorunu çözmek kaldı. Mahkemeler, tutuklu milletvekilleri bakımından adli kontrol gibi çağdaş bir imkanı uygulamaya koyabilecektir. Ümit ederim (mahkemeler), Meclis'in verdiği bu mesajı iyi anlamıştır” diye kaydetti. (AA)