'Ümraniye'siz bir AB düşünülemez!'

Türk usulü kutlama
Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Brüksel heyeti dün gece Atatürk Havalimanı'nda yüzlerce AKP'li tarafından, 'Türkiyem' şarkısının eşliğinde, 'Avrupa Fatihi' sloganlarıyla karşılandı. Halaylar çekilen kalabalıkta, 'AB Ümraniye'siz olmaz' ve 'AB Taşoluk'suz olmaz' yazılı dövizler dikkat çekiyordu.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi önünden etrafa yayılan 'Türkiyem' şarkısının ezgilerine, 'Avrupa Fatihi' sloganları eşlik ediyordu önceki gece. Brüksel'den dönen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı kutlamak isteyen yüzlerce kişi, Devlet Konukevi'nin önünde, polis bariyerleriyle çevrilerek kendilerine tahsis edilen alanda kâh halay çekti, kâh şarkılar söyleyerek bekledi saatlerce. AB ve Türkiye bayraklarıyla 'Avrupa'yı fetihten dönen' Başbakan'ın sevincine ortak olmaya geldiklerini söylüyorlardı soranlara.
Konukevinin önüne kurulan kürsüden kendilerini coşturmaya çalışan bir AKP'linin önderliğinde, "Avrupa fatihi Tayyip Erdoğan", "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları atan kalabalık ellerinde, 'İşte Avrupa, işte lider', 'Türkiye olmadan AB olmaz', 'AB'nin yeni yıldızı', 'AB Ümraniye'siz olmaz' ya da 'AB Taşoluk'suz olmaz' yazılı dövizler taşıyordu.
Davullar da gelince...
Kalabalığa ellerinde davullarla gençlerin de katılmasıyla sloganlar, "Avrupa Avrupa duy sesimize"ye döndü. Taraftarlarını coşkulu tutmak için çırpınan amigolara benzeyen AKP'liler, bekleyenlerden sık sık, dağıttıkları bayrakları ya da ışıldakları sallamasını istiyordu. Bariyerlerin arkasındakiler halaylar çekerek ısınmaya çalışırken, saat 00.45 sıralarında hoparlörlerden, "İki yıldır tüm dünyayı gezip bugün bize AB'yi hediye eden Başbakanımız geliyor" anonsu yükseldi. "Rüyaları gerçeğe dönüştüren dünya lideri" diye anons edilen Başbakan Erdoğan ve beraberindeki kalabalık heyet kapıdan görününce de bir anda hep bir ağızdan "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları yükselmeye başladı. Kürsüye, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'le birlikte çıkan Erdoğan, kendisini bekleyenleri çok anlamlı bir günün gecesinde en kalbi duygularla selamladığını söyledi. Erdoğan'ın sözleri coşkulu sloganlarla kesildi.