Umut Oran'dan Egemen Bağış'a tape tepkisi

Umut Oran'dan Egemen Bağış'a tape tepkisi
Umut Oran'dan Egemen Bağış'a tape tepkisi
CHP'li Umut Oran, yayınlanan bir ses kaydında kendisi hakkında sözlediği sözlere tepki göstererek tazminat davası açacağını açıkladı.

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış hakkında, kendisine söyledikleri için suç duyurusunda bulunacağını, maddi ve manevi tazminat davasını açacağını bildirdi.

Oran, yaptığı yazılı açıklamada, Bağış ile bir medya grubu yöneticisi arasında geçen ve internette yayınlanan ses kaydını anımsatarak, konuşmada kendisine hakaret edildiğini ileri sürdü.

Bağış'ın bu konuşmadan 5 gün önce Bodrum'da EDAM toplantısında "sahte dostluk mesajları" verdiğini ileri süren Oran, " Türkiye 'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerinde ilerlemesi için çalışmak yerine ucuz polemikler ve iç siyasete yönelik çalışmalar yapan, dönemin AB Bakanı Bağış'ın karakterine uygun bir şekilde AB İlerleme Raporunu ve Kurban Bayramını bile siyasi bir demagoji unsuru olarak kullanmak istediğini görmek kimseyi şaşırtmamıştır" görüşünü savundu.

Bugüne kadar 23 kanun teklifi, 20 araştırma önergesi, 830 yazılı soru önergesi verdiğini bildiren Oran, Show TV'nin satışıyla ilgili de 2 yazılı soru önergesi verdiğini belirtti. Oran, "Alo Fatih adıyla bilinen, havuz medyasının hükümet komiseri görevini yürütmekte olan kişinin de bu sorudan rahatsız olması çok normal, çünkü hukuksuzluğa bulaşmış olanlar bunun ortaya çıkmasından korkarlar" ifadelerini kullandı.

Bu çalışmalarının, Bağış'ı da rahatsız edeceğini öne süren Oran, "Onların yolu doğruluğun, dürüstlüğün, temizliğin değil karanlığın, arkadan konuşmanın, ucuz hamasetin, demagojinin yoludur" iddiasında bulundu. Oran, şunları kaydetti:

"Bakanlık yaptığı dönemde Türkiye'nin sınırlı kaynakları ve AB fonlarını usulsüz harcama dışında hiçbir yapmamış, AB'de bu nedenle hakkında soruşturma başlatılan, kendisine para kazandırmaktan başka kimseye bir şey kazandırmamış, AB ilişkilerini de tarihinin en kötü seviyesine indirmiş, hayattaki en büyük başarısı tercümanı olduğu Erdoğan'ı överek belli koltuklara oturmak olan Egemen Bağış hakkında şahsıma söylediği ve artık alenileşmiş olan hakaretleri için gereken suç duyurusunda bulunacak, maddi ve manevi tazminat davasını açacağım." (aa)