Umutları vetoda

Yunan dışişleri çevrelerinin tahminlerine göre, aralık ayındaki AB zirvesinde Türkiye'ye üyelik müzakerelerinin 2005 sonu ya da 2006'nın ilk yarısında başlaması için tarih verilecek.

ATİNA - Yunan dışişleri çevrelerinin tahminlerine göre, aralık ayındaki AB zirvesinde Türkiye'ye üyelik müzakerelerinin 2005 sonu ya da 2006'nın ilk yarısında başlaması için tarih verilecek. Buna karşılık müzakerelerin 2020'den önce tamamlanmasını imkânsız kılacak katı ve karmaşık şartlar koşulacak. To Vima gazetesinin Yunan dışişleri kaynaklarına dayandırdığı haberde, bazı Avrupa ülkelerinin, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin başlamasını geciktirmek için Atina ve Kıbrıs Rum Yönetimi'nin muhtemel bir vetosuna son derece olumlu gözle baktıkları belirtildi. Gazete, Yunan Dışişleri Bakanlığı'nda Avrupalı büyükelçilerle yapılan bir toplantıda,
"Türkiye, Ege konusunu Lahey Adalet Divanı'na götürmeyi kabul etmemesine rağmen aralıkta veto hakkınızı kullanmak istememeniz şaşılacak şey" denildiğini de yazdı. To Vima, "Bazı Avrupa ülkeleri Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un vetosuna umut bağlıyor" dedi.