Unakıtan'ın fezlekesi geldi

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "Haberim yok, bulursanız bana da haber verin" dediği dokunulmazlık fezlekesi Meclis'e ulaştı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın "Haberim yok, bulursanız bana da haber verin" dediği dokunulmazlık fezlekesi Meclis'e ulaştı. Fezlekede, Unakıtan'ın sahte belge düzenleyerek vergi kaçırmak suçundan dokunulmazlığının kaldırılması isteniyor.
Dokunulmazlık fezlekesi Unakıtan'ın 'Haberim yok' dediği günden hemen sonra, 22 Ocak'ta TBMM Başkanlığı'na ulaştı. Başkanlık tarafından Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na önceki gün sevk edilen dokunulmazlık dosyasında Unakıtan'ın Vergi Yasası'na aykırı hareket ettiği belirtildi. Fezlekede, Unakıtan'ın Albaraka Türk Özel Finans Kurum A.Ş.'nin ortak ve yönetim kurulu sıfatıyla 1998 yılında Vergi Usul Yasası'nın 359. maddesi çerçevesinde sahte belge düzenlemek ve sahte belge kullanmak suretiyle vergi kaçırdığı ileri sürüldü.
Aftan yararlandı
Dosyada yer alan Maliye Hesap Uzmanları raporunda, sahte belgelerle devletin vergi kaybının 1 trilyon 773 milyar 344 milyon 218 bin 964 lira olduğu kaydedildi. Unakıtan'la ilgili suçun hükümet tarafından geçen yasama yılında çıkarılan ve af olarak bilinen Vergi Barışı Yasası kapsamına girdiği ifade edildi. Ancak, fezleke gönderildiği için Karma Komisyonu'nun Unakıtan ile ilgili dosyayı da gündemine alarak görüşeceği belirtildi.
Kayıp trilyon fezlekesi
Unakıtan'la birlikte AKP'li Mehmet Emin Tutan ile Ali Temür'ün de dokunulmazlık dosyaları Meclis'e geldi. Tutan ile Temür'ün SP lideri Necmettin Erbakan'ın da mahkûm olduğu 'kayıp trilyon' davasından dokunulmazlıklarının kaldırılması istendi. İki milletvekiliyle ilgili mahkûmiyet kararı olduğu, temyiz duruşması için dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiği kaydedildi.