Ünal'ın serbest bırakılması siyaseti birleştirdi

Ünal'ın serbest bırakılması siyaseti birleştirdi
Ünal'ın serbest bırakılması siyaseti birleştirdi
Suriye'de rehin bulunan gazeteci ÇCüneyt Ünal'ın CHP'li vekiller tarafından teslim almasından sonra Kılıçdaroğlu 'herkes sevinmeli' dedi. Arınç, emeği geçenlere teşekkür etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cüneyt Ünal'ın CHP heyeti tarafından teslim alınmasını takdir etti ve ''Bunlar güzel gelişmeler. Herkesin takdir etmesi gerekir'' ifadelerini kullandı.


KILIÇDAROĞLU: HERKES MUTLU OLMALI

CHP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen Gençler Konuşuyor Kılıçdaroğlu Dinliyor" programına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Suriye'de CHP heyeti tarafından kurtarılan gazeteci Cünüyet Ünal ile ilgili açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının hayatı çok önemlidir. Bu gazeteci arkadaşımız uzun süredir zulüm altındaydı baskı altındaydı hapishanedeydi. Bu arkadaşımızı kurtarmak bizim için bir görevdi ve arkadaşlarımız gitti arkadaşımızı aldılar Türkiye'ye getirecekler. Herkesin mutlu olmasını istiyorum. Bizim yurttaşlarımız dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun zulüm görmemeli, baskı görmemeli. Hele haber yapmak için giden gazetecinin baskı altında tutulması hapishanelerde tutulması siz bunu kabul etmiyoruz. CHP milletvekili arkadaşlarımız gitti aldılar Türkiye'ye getirecekler. Herkesin bundan mutluluk duyması gerekiyor" diye konuştu.


ARINÇ: TEŞEKKÜR EDİYORUM

Manisa’da bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gazetecilerin Suriye’de yaklaşık üç aydır tutuklu bulunan gazeteci Cüneyt Ünal’ın Türk heyetine teslim edilmesi ile ilgili sorularını yanıtladı. Arınç, “İki gazeteci arkadaşımız Suriye’de epey bir zamandır bulunuyorlardı. Biz de onların durumlarını yakınen takip ediyorduk. Zaman zaman sorduğumuzda da hayatta olduğunu biliyor ve rejimin elinde olduğunu ifade ediyorduk. Bugün arkadaşlarımızdan birisinin Cüneyt beyin sağ salim Türkiye’ye döndüğünü ve teslim edildiğini öğrendik. Bundan dolayı büyük bir sevinç yaşıyorum. Kendisine geçmiş olsun diliyorum. Kendisine, eşine geçmiş olsun derken, bütün basın camiasına, milletimize gözünüz aydın olsun diliyorum. Çünkü sadece görevini yapmakta olan bir gazeteci arkadaşımızın cebren, zorla hürriyetinden mahrum edilmesi hepimizi üzmüştü. Hayatından endişe ediliyordu. Bildiğiniz gibi iki gazeteci arkadaşımızda 2 ay kadar rejm güçlerinde ellerince tutuldu ve serbest bırakıldı. Bu konuyu takip için Hatay milletvekili iki arkadaşımızın yanlarındaki heyet ile birlikte Esat ile temas kurduklarını ve gazetecilerin serbest bırakılması konusunda girişimlerde bulunduklarını biliyorum. Bu girişimleri sebebiyle o milletvekili arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Onların bırakılması konusunda böyle fedakarca çalışma yaptıkları için. Dolayısıyla hepimizin gözü aydın ve büyük geçmiş olsun" diye konuştu.

Suriye’de halkın sürekli hayatından tehlike duyarak yaşadığını dile getiren Arınç, “Suriye’de yaşanan olaylar herkesin her an hayati tehlike içinde olduğunu gösterir. En son Resulayn kasabasındaki harabeleri gördükten sonra oralarda yaşayan kadın, erkek, çoluk, çocuk, yaşlı herkesin büyük bir sıkıntı ve hayat endişesi içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu vesile ile de Suriye’de bir an önce huzur ve sukunetin tesis edilmesi için hepimiz gayret içerisindeyiz. Umarım gazeteci arkadaşımızın bırakılmış olması başka hayırlı gelişmelere de işaret olur. Tekrar geçmiş olsun diliyorum" dedi.

 

TEK AYKIRI SES


Bakan Çelik, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, "Meslektaşınızın bir Türk gazetecinin, evine, çocuğuna, yurduna kavuşmasındana çok sevindim" dedi. Çelik, Suriye makamlarınının Cüneyt Ünal'ı CHP'lilere teslim etmesini ise "manidar bulduğunu" söyledi. "Manidar derken, neyi kastediyorsunuz?" sorusuna ise Çelik şu yanıtı verdi: "CHP'nin Şam yönetimi ile ilişkisini herkes biliyor. Ünal'ın Türk makamlarına değil de, bir STK'ya değil de, CHP heyetine teslim edilmesi manidar. Bunun ne anlama geldiğini herkes biliyor. CHP'nin tutarsız politikalarını, bir yandan 'savaşa hayır' deyip diğer yandan Esad'a destek çıktıklarını, gösterilerde Esad posterleri taşıdıklarını herkes biliyor. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Ancak Cüneyt Ünal'ın, meslektaşınızın serbest kalması hayırlı olmuştur.''

(dha)