Üniversite Meclis'e yürüdü

YÖK tasarısını eleştiren öğretim üyeleri, cüppeleriyle Meclis'e yürüdü. TBMM'nin Çankaya kapısında açıklama yapan akademisyenler tasarının geri çekilmesini istedi. Açıklamada, "Cumhuriyet'in temel niteliklerine karşı bir yasa çıkarsa bizim de yasayı çiğneme hakkımız doğar" denildi. Hükümetin imam-hatiplerin etkinliğini artırmayı hedeflediği belirtilen açıklamada, AKP'nin böylece sekiz yıllık eğitimin rövanşını alacağı savunuldu.

ANKARA - Öğretim üyeleri TBMM önünde cüppeleriyle eylem yaptı, 'İmam-hatipler kapatılsın' bildirisi okudu. Öğretim üyeleri, dün ilk olarak TBMM'nin Çankaya kapısı önünde basın açıklaması yaptı. Bazı CHP'lilerin de katıldığı basın açıklamasında çevik kuvvet geniş güvenlik ön-lemi aldı, Emniyet görevlileri öğretim üyelerini filme aldı.
Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı İnci Gökmen, ODTÜ, Gazi, Çukurova,
İzmir, Ege, 19 Mayıs ve Trakya üniversitelerinde görev yapan öğretim üyeleri adına yaptığı açıklamada, tasarı ile üniversiteye giriş sınavlarında imam-hatip lisesi (İHL) mezunlarına uygulanan katsayı yükseltmesiyle genel lise mezunları aleyhine bir durumun oluştuğunu söyledi. AKP'nin bilinçli politikaları ile imam-hatip okullarının eğitim sisteminin özünü oluşturan öğrenim birliğinin altını oyarak iki başlı bir yapının güçlenmesine zemin hazırladığını öne süren Gökmen, İHL'lerin kapatılması gerektiği görüşünü dile getirdi.
'AKP rövanş istiyor'
AKP'nin İHL'lerin etkinlik düzeyini artırmayı hedeflediği öne sürülen açıklamada, AKP'nin böylece sekiz yıllık eğitimin rövanşını İHL özelinde alacağı savunuldu. Açıklamada, 'Türban ve imam- hatip'i üniversiteye taşıma ideali ile gündeme gelen yapısal müdahaleler, laik Cumhuriyet okullarını medreseleştirmeyi amaçlayan gizli niyeti açığa çıkarır nitelikte" denildi. Öğretim üyeleri, basın açıklamasının ardından CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç tarafından kabul edildi. Koç, TBMM çatısı altında YÖK yasa tasarısına karşı yürüttükleri muhalefet hakkında bilgi verdikten sonra, öğretim üyelerinden her platformda etkin olmalarını istedi.
Öğretim üyelerinden 15 kişilik bir grup, daha sonra AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik tarafından kabul edildi. ÖDTÜ'ten İnci Gökmen, tasarının yangından mal kaçırır gibi TBMM gündemine taşındığını söyledi. Gazi Üniversitesi'nden Mustafa Altıntaş ise tasarının YÖK'ü ele geçirmek için hazırlandığını savunarak "Bu tasarı demokratik üniversite taleplerine cevap vermiyor" dedi.
İzmir'deki üniversiteler adına konuşan Ömer Mavioğlu da, inançların
çatışma yerlerinin üniversiteler olmadığını, tasarıda katsayı ile ilgili maddenin bu çatışmaya egemenlik sağlayacağını savundu. Mavioğlu, "Bu, böyle yapılırsa, Cumhuriyet içinde çatışma yaşanabilir. Bu tasarı Meclis'e yakışmıyor. Tasarının bilim dışı yönleri değiştirilmeli" dedi.
Öğretim üyeleri ile Çelik, zaman zaman karşılıklı diyaloğa da girdi. Öğretim üyeleri, "İHL'leri kapatabilirsiniz, bunu ancak sizin partiniz yapabilir. Çünkü tabanınıza anlatabilirsiniz" görüşünü ortaya atmaları üzerine Çelik, "Geçmişte siyasetin ve rejimin şampiyonluğuna oynayan insanlara bunu söylemediniz de partimizden bunu niye istiyorsunuz" diye sitem etti. ODTÜ'den Çağatay Keskinok ise, "Cumhuriyet'in temel niteliklerine karşı bir yasa çıkarsa, bizim de bunu çiğneme hakkımız doğar" diye konuştu.
Askere de eleştiri
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer ise hem tasarıya karşı olduklarını
hem Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasını onaylamadıklarını söyledi.
Çelik, parti olarak gerilim istemediklerini söyledi. Çelik şöyle dedi: Sizlerden aldığım bilgileri gerekli yerlere ileteceğim. Olaya sadece imam-hatipler diye bakıl-masın. Zorlanmadan bir neticeye ulaşacağımızı düşünüyorum." Çelik, daha sonra sohbet ettiği gazetecilere tasarının bu hafta TBMM Genel Kurulu'na getirilmeyebileceğinin işaretlerini verdi.
Bu arada üniversitelerin tasarıya tepkileri dün de sürdü. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosu ile Sakarya Üniversitesi Senatosu birer açıklama yaparak, YÖK tasarısının üniversitelerin hiçbir sorununa çözüm getirmediğini ve kabul edilemez olduğunu vurguladı.