Üniversite taslağı için geri sayım

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından hazırlanan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yasa taslağının takvimi belli oldu.

ANKARA - Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) tarafından hazırlanan Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yasa taslağının takvimi belli oldu. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, bugün öğrenci konseyi temsilcileriyle buluşacak.
19 Ocak'ta ÜAK, öğretim üyeleri, öğrenciler ve sendikalarından alınan görüşleri değerlendirecek. 20 Aralık'ta YÖK Genel Kurulu, metni son kez gözden geçirecek. Taslak aynı hafta, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'na sunulacak.
YÖK Başkanı Teziç, dün YÖK Genel Kurulu'nu topladı. Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Teziç, ÜAK'ın hazırladığı taslağın, mevcut 2547 sayılı YÖK Kanunu'nun 42. maddesinde değişiklik öngördüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüştüğünü ve taslağın takvimi üzerinde bilgi verdiğini belirten Teziç, Anayasa'nın 130 ve 131. maddesinde değişiklik yapılması eğiliminde olmadıklarını söyledi.
Gazetecilerin soruları üzerine İstanbul Üniversitesi'nde öğrenciler hakkında açılan soruşturmaları değerlendiren Teziç, "Bu, üniversitenin iç sorunudur. Kendi içinde bu meseleyi çözeceğini sanıyorum. YÖK'ün, buradan üniversitelere bu yönde bir müdahalesi doğru değildir" dedi.
Önceki gün öğretim üyesi dernekleri ile bir araya gelen Teziç, taslağın, devlet üniversitelerinin vakıf üniversitesi kurabilmesine olanak sağlayan 33. maddesinin çıkarılması yönünde eğilimin ortaya çıktığını belirtti.
"Görüşmelerinizde saptadığınız başka eğilimler oldu mu?" sorusuna ise Teziç, "Bütün görüşmeler, tartışmalar içinde çok yararlandığım noktalar oldu. Düşünmediğimiz noktalar ortaya çıktı. Ama başka eğilimleri metne yansıtmadan söylemek doğru değil" dedi.
Galatasaray listesi aynen Köşk'e
YÖK Genel Kurulu'nda geçtiğimiz hafta seçimleri yapılan Galatasaray Üniversitesi rektör adaylığı seçimi konuşuldu. Seçimde Prof. Dr. Duygun Yarsuvat 42 oy, Prof. Dr. Barlas Tolan 39 oy, Prof. Dr. Bülent Pamukçu 13 oy almıştı. YÖK, üç adayın sırasını değiştirmeden Köşk'e gönderdi.