Üniversite tek ses

YÖK Başkanı Teziç, kendisini eleştiren Üniversitelerarası Kurul'u ikna edince hükümete ortak mesaj verildi: Görüş ayrılığı yok. Birlikte hareket edeceğiz.

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, YÖK yasa taslağıyla ilgili kendisini eleştiren Üniversitelerarası Kurul'u (ÜAK) ikna etti. ÜAK ile YÖK, hükümete 'birlikteyiz' mesajını verdi.
Uzlaşmanın temelleri önceki gece düzenlenen akşam yemeğinde atıldı. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ile ÜAK üyelerinin de içinde bulunduğu 23 rektörün toplantısında, iki kurul arasındaki gerginlik görüntüsünün sona erdirilmesi
istenirken, Teziç, taslağı hükümete sunma gerekçelerini anlattı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, taslağı teslim etmesi gerektiğini söylediğini belirten Teziç, Sezer'in 'Aksi halde güvenirliliğiniz zedelenir' dediğini rektörlere iletti. ÜAK üyeleri, MEB ile görüşme sürecinde dışlanmamak istediklerini söyledi. Teziç de kurulacak komisyonlarda ÜAK üyelerinin de yer alacağını belirtti. Yemekte, rektörler ve Teziç uzlaşmayı sağlarken, dün de ÜAK olağanüstü toplandı. Rektörler, toplantının 'formalite' olduğunu belirterek, "Uzlaşma önceki günkü yemekte sağlandı" dedi.
Toplantının ardından yayımlanan bildiride şöyle dendi: "Bugünkü toplantıda,
YÖK ve ÜAK üyeleri, yükseköğretimin anayasal güvencesinin korunması kararlılığını bir kez daha ortaya koymuş, YÖK, üniversiteler ve bu kurumların yönetim kademeleri arasında bir görüş ayrılığı bulunmadığını ve bundan sonraki süreçte, bugüne kadar olduğu gibi, YÖK, ÜAK ve üniversitelerin birlikte hareket edecekleri hususu teyit edilmiştir."
YÖK ile MEB'in oluşturacağı komisyonda, üniversiteleri temsil edecek kişiler de belli oldu. Komisyonda, ÜAK iki üyeyle, YÖK bir üyeyle temsil edilecek. ÜAK'tan, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ile Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç, YÖK'ten Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu yer alacak.