Üniversiteler 'eylem' diyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in hükümet ile ters düşmesinin ardından Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), hükümet ile temasa geçti.

ANKARA - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in hükümet ile ters düşmesinin ardından Üniversitelerarası Kurul (ÜAK), hükümet ile temasa geçti. ÜAK üyeleri, üniversitelerin sıkıntıları ve YÖK yasa tasarısına ilişkin görüşlerini AKP'lilere anlattı.
ÜAK üyeleri sorunların çözülmemesi halinde akademik kurulların eyleme hazırlanacağını ifade ederek, "Kendilerini frenliyemiyoruz" dedi.
'Üniversiteler zor durumda'
ÜAK Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ve ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç'ı dün ziyaret etti. Yaklaşık 2.5 saat süren görüşmede, AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik de hazır bulundu. Görüşmede rektörler üniversitelerin ekonomik sıkıntı içinde olduklanı ve kadro sorunu yaşadıklarını belirttiler. Bursların dağıtımını Yurt-Kur'a veren ve vakıf ile derneklerin kurulmasını yasaklayan yasalar ile üniversitelerin zorda kaldığını anlatan rektörler araştırma fonlarının yetersizliğinden yakındılar.
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, fakülte akademik kurullarının her gün toplanarak, eylem yapmak istediklerini kendilerine ilettiklerini
ifade etti. Kızılay'dan Meclis'e yürünmesi, kontenjanların artırılmaması ve eylülde fakültelerin açılmaması gibi eylemler önerildiğini anlatan Prof. Dr. Akbulut, "Gerginlik had safhada. Onları frenleyemiyoruz" dedi. Bunun üzerine AKP'li Çelik ile Altıkulaç, rektörlerden sorunlarını ve önerilerini yazılı olarak iletmelerini isteyerek, "Bizde bunları Başbakan ve ilgili bakanlara görüşelim" dediler. Çözüm üretmek ve uzlaşmak zorunda olduklarını kaydeden Altıkulaç, "Toplumu rahatsız etmeden, üniversiteleri rahatsız etmeden, toplumun beklentilerini göz ardı etmeden orta bir yol bulmak ve çözmek zorundayız" diye konuştu.
YÖK tasarısı kaygısı
Toplantıda Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığı ifade edilen YÖK yasa tasarısı da gündeme geldi. Rektörler, Altıkulaç'a tasarıya ilişkin bilgileri olup olmadığını sordu. Altıkulaç da, tasarının son şeklinin kendisine gelmediğini belirtti. Bunun üzerine rektörler, daha özgürlükçü, demokratik, çağdaş, bilimsel, idari ve mali özerkliği olan bir üniversite istediklerini vurgulayarak, YÖK taslağına ilişkin bazı kaygıları olduğunu belirttiler. Altıkulaç ise rektörlerden bu konudaki isteklerini de kendisine yazılı olarak iletmeleri halinde konuyla ilgili tasarı Meclis'e gelmeden Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı ile görüşebileceğini bildirdi. Rektörler, meslek liselerinin üniversiteye girişte uygulanan katsayı tartışmaları nedeniyle YÖK Yasası'nın aceleye getirilmemesini de isteyerek, bu iki konunun birbirinden ayrı olarak ele alınabileceğini ifade ettiler.
YÖK devre dışı mı?
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, YÖK Yasası için hükümet ile oluşturulan ortak komisyondan çekilmişti. Bunun üzerine hükümet, YÖK ile uzlaşma aramadan YÖK tasarısını hazırlama kararı almıştı. Üniversitelerarası Kurul'un, TBMM'de AKP'lileri ziyaret etmesi ve tasarıyı ele alması "ÜAK, ters düştüğü YÖK'ü devre dışı bırakarak hükümetle uzlaşma arıyor" yorumlarına neden oldu.