Üniversitelerarası Kurul'dan Teziç'e destek bildirisi

YÖK ile ÜAK arasında gerilen ilişkiler 3 saatlik toplantının ardından üç maddelik bir bildiriyle yumuşatıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) arasında gerilen ilişkiler yaklaşık 3 saatlik toplantının ardından bir bildiriyle yumuşatıldı. Toplantı sonunda yayınlanan üç maddelik bildiride, YÖK, ÜAK ve üniversitelerin birlikte hareket edecekleri ifade edildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, toplantı boyunca bir ikna sürecinin yaşanmadığını belirtirken, ÜAK'dan belirledikleri üç akademisyen ve YÖK Genel Kurulu üyesi Prof.Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu'ndan oluşan bir heyetle Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileriyle görüşmelere başlayacaklarını söyledi.
ÜAK'nın, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirdiği olağanüstü toplantıdan sonra alınan kararlar bir bildiriyle duyuruldu. YÖK Başkanlığı ile ÜAK Başkanlığı adına ortak yayınlanan bildiri ÜAK Başkanı Prof.Dr. Ayhan Alkış tarafından okundu. Kararların oybirliği alındığı vurgulanan bildiride, yükseköğretim sisteminin iki üst kuruluşu arasında var olan gerginliklerin aşıldığına dikkat çekildi. Bildiri şöyle:
"Üniversitelerarası Kurul, gündeminde yer alan konuları görüşerek aşağıdaki hususları kararlaştırmıştır:
1- Bilindiği gibi yükseköğretim kanunu ile ilgili olarak, siyasi iktidarın bir yıl önce başlatmış olduğu çalışmalara Üniversitelerarası Kurul da katılarak yoğun girişimlerde bulunmuştur. Bilim alanının siyasi etkilenmeler dışında tutulabilmesi amacıyla yapılan bu girişimler sonucu, Yükseköğretim Kurulu'nun da görüşlerini içeren metin 22 Ocak 2004 günü hükümete de verilmiştir.
2- Bundan sonra izlenecek usullerle ilgili olarak, Yükseköğretim Kurulu Başkanımızın yapmış olduğu temaslar sonucu verdiği bilgiler değerlendirilerek; yasama sürecine girilirken hükümetle yapılacak çalışmalarda ayrıca sağlanacak katkıların sürekli olarak değerlendirilmesine karar verilmiştir.
3- Üniversitelerarası Kurul'un bugün yaptığı toplantıda, Yükseköğretim Kurulu ve Üniversitelerarası Kurul üyeleri, yükseköğretimin Anayasal güvencesinin korunması kararlılığını bir kez daha ortaya koymuş, YÖK, üniversiteler ve bu kurumların yönetim kademeleri arasında herhangi bir görüş ayrılığı bulunmadığı ve bundan sonraki süreçte de bugüne kadar olduğu gibi, YÖK, ÜAK ve üniversitelerin birlikte hareket edecekleri hususunu teyit etmiş, bunu kamuoyuna bildirme kararını oybirliğiyle almıştır."

TEZİÇ: KİMSEYİ İKNA ETMEDİM

Bildirinin okunmasının ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Teziç, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Teziç, bundan sonraki süreçte izlenecek yolu Milli Eğitim Bakanı'yla yapacakları görüşmede belirleyeceklerini belirtirken, Bakanlık ile yapacakları komisyon düzeyindeki toplantılar için ÜAK'dan üç üye belirlediklerini söyledi. Bunların Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Yurtkuran, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç ve uzmanlığı ve vakıf üniversitelerini temsilen İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Atilla Sezgin olduğunu söyleyen Teziç, YÖK Genel Kurul üyeleri arasından da
komisyon çalışmalarına Prof.Dr. Nemci Yüzbaşıoğlu'nun katılmasının kararlaştırıldığını belirtti.
Teziç, bir gazetecinin rektörlerin, hükümete sunulan taslaktaki bazı noktalardan rahatsız olduğunu anımsatması ve rektörlerin nasıl ikna olduğunu sorması üzerine de görüşmelerinde bir ikna sürecinin yaşanmadığını söyledi. Teziç, "Benim şahsi iknam gibi bir şey değil. Bu konu üzerinde sekiz celse konuşuldu. Ortak noktalar neyse nihai biçimde hukuki elbisesi giydirilerek bir metin hazırlandı. İkna söz konusu değil" karşılığını verdi. Teziç, her konunun benimsenmeyebileceğini ancak ortak noktada kabullenilebileceğine dikkati çekerek sözlerini tamamladı.