Üniversitelerden 'sessiz protesto'

5 bin kişi yürüdü
İmam-hatiplilerin üniversiteye girişini kolaylaştıran ve YÖK'ü kısmen tasfiye eden yasaya protesto yağdı. Çeşitli üniversitelerden gelen 5 bine yakın öğretim üyesi Anıtkabir'de saygı duruşunda bulunarak 'sessiz protesto' eylemi yaptı.
Atatürk'e şikâyet
A.Ü. Rektörü Aras, kırmızı-beyaz karanfilli çelengi mozoleye bıraktı ve Anıtkabir Özel Defteri'ne, "Üniversitelere siyasi müdahaleyi protesto için buradayız" diye yazdı. İzmir'de, dokuz üniversiteden 2 bin hoca ve öğrenci yürüdü.
Dernek ve sendikalar
ODTÜ ve Hacettepe'de eylemler vardı. Eğitim-Sen, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, tasarıyı inceleyen Cumhurbaşkanı Sezer'e veto çağrısı yaptı.

ANKARA/İZMİR - AKP'nin YÖK Yasası, Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden
gelen rektör, dekan, öğretim üyeleri tarafından Anıtkabir'de protesto edildi.
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras'ın duyurusuyla Ankara'da toplanan rektörler, saat 16.45'te Aslanlı Yol'da yürüyüşe geçerek, Anıtkabir'e çıktı. Kortejin önünde bulunan Prof. Dr. Aras'a Anıtkabir Komutanı Piyade Kıdemli Albay Erol Mete eşlik etti. 'Sessiz Protesto' ya, Üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayhan Alkış, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncalp Özgen, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tahsin Durlu, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Filiz, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Yokaş, Sivas Cumhuriyet
Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Koçoğlu, Ufuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ergun Ertuğ ve rektör yardımcıları, dekanlar ile öğretim elemanları katıldı. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç ile milletvekilleri Mehmet Tomanbay ve Yakup Kepenek de cüppeleriyle eşlik etti. 5 bine yakın kişi adına mozoleye çelenk bırakan Ankara Üniversitesi Rektörü Aras, Anıtkabir Özel Defteri'ne "1933'te kurduğun çağdaş Türk üniversite sistemini çağın dışına iten yeni Yükseköğretim Yasası ile yapılan siyasi müdahaleyi protesto etmek için huzurundayız" diye yazdı.
Mücadele çağrısı
Öğretim görevlileri İzmir'de de YÖK Yasası'nı protesto etti. Dokuz Eylül, Ege, Yaşar, İzmir Ekonomi, Celal Bayar, Aydın Adnan Menderes ve Muğla üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nden gelen yaklaşık 2 bin öğretim üyesi dün Alsancak Gündoğdu Meydanı'ndan Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüş düzenledi. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Emin Alıcı, 'işler düzelene kadar' mücadeleye devam edeceklerini açıkladı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır, yasanın toplumu kutuplaştıracağını söyledi.
ODTÜ ve HÜ'de eylem
YÖK Yasası, ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından da üniversite kampüslerinde eylemlerle protesto edildi.Yasaya tepkiler...
Sezer'e veto çağrısı
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer: YÖK Yasası'nın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'den geri dönmesi gerekir. Dinsel motifli ve gerici eğitime yönelik adımlar atılmaya çalışılıyor. Türkiye'nin her yerinde akademik kadrolar ve öğrenciler ayaktadır.
'Yeniden değerlendirin'
Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin: Siyasi iktidarın, imam-hatip liseleri ve meslek liseleri mezunlarının ÖSS'de düz liselerle eşitlenmesi olayına indirgediği üniversite reformu anlayışı, büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Tarafları konuyu yeniden değerlendirmeye ve öğretim üyelerini tepki göstermeye davet ediyoruz.
'Ülkeye zarar verir'
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan: (Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği telgraf) Siz de biliyorsunuz ki sayısal gücü öne sürerek vetoya uğraması, Anayasa Mahkemesi'nce bozulması olası yasaları çıkarmak, ülkenin neredeyse tüm aydınlarını ve çeşitli kesimlerini karşınıza almak, tüm ülkeye sadece zarar getirir ve de getirmektedir.
'Rövanş alıyorlar'
Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Türkiye Muharip Gaziler Derneği, Türkiye Harp Malulü Gazileri, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği: Yasa, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti kimliğini sarsacak uygulamalara sebebiyet verebilir. Toplumsal mutabakat düşüncesinin altında gerçekte 'toplumsal gerginlik yaratma' ve adeta
'rövanş alma' şeklinde bir ortam isteniyor.
'Eşitlik bozuluyor'
  • İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB): Bu yasa genel lise mezunları aleyhine sonuç doğuracak eşitlik ilkesini bozmakta. Ayrıca Milli Eğitim Temel Kanunu'na ve Öğrenim Birliği Kanunu'na da ayrılıklar içiyor.
  • Egeli Akademisyenler Platformu: Yasa, daha çağdaş ve özerk üniversiteler yaratma amacından çok, imam-hatip liselerine ayrıcalık vermek suretiyle, ABD tarafından Türkiye'nin geleceğine biçilen 'ılımlı devlet modeli'ne insan kaynağı yaratma amacı taşıyor.
    (Radikal, dha)