Usta asker Demirtaş birliğine teslim oldu

Sahte çürük raporu nedeniyle silah altına alınan eski DTP lideri Demirtaş, dağıtım izninin bitmesinden 14 saat sonra birliğine katıldı

YÜKSEL MENEKŞE

TOKAT - ASkerlikten kaçmak için sahte ‘çürük raporu’ aldığı iddiasıyla tutuklu yargılanırken, tahliye edilerek silah altına alınan DTP'nin  eski Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, acemi eğitiminden sonra Tokat'taki birliğine 14 saat 10 dakika gecikmeyle teslim oldu.

Cezaevinden çıktıktan sonra doğruca Karabük'ün Safranbolu İlçesi'ndeki 128'inci Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı'na götürülen ve acemi eğitimini burada tamamlayan Nurettin Demirtaş, yemin töreninden sonra askerliğinin kalan bölümünü Tokat Jandarma Komutanlığı'nda yapmak üzere dağıtım iznine çıktı. Safranbolu'dan dağıtım iznini geçirmek üzere Ankara'ya giden ve kardeşi DTP Milletvekili Selahattin Demirtaş'ın evinde kalan Nurettin Demirtaş ‘izin tecevüzü’ yaparak bugün akşam saatlerinde birliğine teslim oldu.

 

14 saat gecikti

Nurettin Demirtaş'ın en geç bugün saat 04.30'da Tokat Jandarma Komutanlığı'na teslim olması gerekirken, bu sürede gelmedi.

Saatler ilerledikçe, Nurettin Demirtaş'ın birliğine süresinde teslim olmaması, Tokat'ta yine askerden kaçtığı söylentisinin çıkmasına neden oldu. Saatler 18.40'ı gösterirken Nurettin Demirtaş, içinde 3 kişi daha bulunan siyah renkli 06 BM 6890 plakalı Toyota otomobille İl Jandarma Komutanlığı nizamiyesine geldi. Araçla içeri girmek isteyen Demirtaş ve yanındakilere izin verilmedi. Bunun üzerine Nurettin Demirtaş'ın otomobilin bagajında bulunan eşyası yanındakiler tarafından taşındı. Nizamiyeye yürüyerek giriş yapan Nurettin Demirtaş, her hangi bir açıklamada bulunmadı.

 

Artova'ya gidecek

Kayıt işleminin ardından yaklaşık 40 dakika nizamiyede bekletilen Nurettin Demirtaş'ın, gerekli işlemlerin tamamlanmasından sonra Artova İlçe Jandarma Komutanlığı’na gönderileceği, ancak ne zaman sevkinin yapılacağının henüz netleşmediği öğrenildi.

Dağıtım izninden 14 saat 10 dakika geç dönen Nurettin Demirtaş hakkında ‘izin tecavüzü’ nedeniyle işlem yapılacağı ve terhisinin de geç teslim olduğu süre kadar eklenerek yapılacağı belirtildi.

İzin süresinin bitiminden itibaren 48 saat gecikmeli birliğe gelenler ‘izin tecavüzü' durumuna düşüyor ve teskeresi bu geciktirdiği süre kadar geç veriliyor. 2-6 gün gecikmeyle teslim olanlar ‘kısa süreli firari', 6 gün gelmeyenler ise ‘firari' durumuna düşüyor ve mahkemeye sevkediliyor. (dha)