Üstün: Kürtaj yasaklanmalı

Üstün: Kürtaj yasaklanmalı
Üstün: Kürtaj yasaklanmalı
AKP'li TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün Türkiye'de gebelikten belirli bir süre sonra kürtajın yasak olduğunu belirterek 'Hangi aylıkken yapılırsa yapılsın fark etmez, kürtaj insanlık suçudur' dedi

ANKARA - TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, anne karnında hayatını devam ettiren insana karşı yapılacak her müdahalenin yasaklanması gerektiğini belirterek, “Kürtaj, bir insanlık suçudur. Kürtaj ile doğacak çocuğun yaşam hakkı elinden alınmaktadır” dedi. Üstün, kürtajın cezalandırılması gerektiğini ifade ederek, kürtajın Türkiye 'de tartışılıyor olmasının önemli olduğunu söyledi.Kürtajın kötü bir şey olduğunu, hukuk açısından da kabul edilemez olduğunu söyleyebileceğine dikkati çeken Üstün, şöyle konuştu:

“Kürtaj, bir insanlık suçudur. Kürtaj ile doğacak çocuğun yaşam hakkı elinden alınmaktadır. Belirli bir aydan sonra hayatın başladığını kabul etmek, büyük bir yanılgıdır. Artık, bu yanılgının toplum genelinde giderilmesi gerekmektedir. Toplumumuzun da yavaş yavaş bu yanılgıdan kurtulduğunu görüyoruz. Yeni Ceza Hukuku mantığı da bu şekilde gelişmekte olup, anne karnında hayatını devam ettiren çocuğun maddi manevi varlığına karşı yapılan saldırılar cezalandırılmalıdır. Kürtaj olayı, çok çeşitli açılardan yorumlanabilmektedir. Tüm bunların dışında çocuğu taşıyan annenin de hayatı tehlikeye girmektedir. Bu nedenle de kürtaja ceza verilmemelidir.”

Kürtajın yasaklanmasının Amerika'da uzun yıllar boyunca tartışılan bir konu olduğunu anımsatan Üstün, “Hatta seçimlerde de kullanıldı. ABD 'nin en önemli gündem maddelerinden birini oluşturmuştu. Türkiye'de de artık bu meselenin yavaş yavaş tartışılıyor olması, önemli bir olaydır. Tabii artık hayatın ne zaman başladığı tam net olarak bilinmediğine göre, böylece belirli bir süre koymak yanlış bir durumdur” ifadelerini kullandı.“Anne karnındaki bebeğe karşı her müdahale yasaklanmalı”

Türkiye'de gebelikten belirli bir süre sonra kürtajın yasak olduğunu hatırlatan Üstün, kürtajın hukuki olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.
“Anne karnında hayatını devam ettiren insana karşı yapılacak her müdahale yasaklanmalıdır” diyen Üstün, “Hangi aylıkken yapılırsa yapılsın fark etmez, kürtaj insanlık suçudur. Ben, şu ankinin aksine, hayatın daha önceden başladığına inanıyorum. Bu işin çok farklı boyutları var zaten. İnsan hakları boyutu var, Ceza Hukuku boyutu var, gelenek ve görenek gibi boyutları da var” şeklinde konuştu.

Toplumun kürtaj konudaki düşüncesini öğrenmek gerektiğine işaret eden Üstün, sözlerini şöyle tamamladı:  “Bunun için gerekli tartışma ortamı var ülkemizde. Bunun ardından olayı değerlendireceğiz. Şu anda TBMM'nin gündemi çok ağır. Bu konunun gündemimize alınması için biraz beklememiz gerekmektedir. Çünkü çok sayıda konu var elimizde ama bizim yaklaşım tarzımız da budur. Önümüzdeki günlerde gündemimize alabiliriz bu konuyu ama öncelikli olarak elimizdeki işleri bitirmemiz lazım.” (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1089350108935077

  YORUMLAR
  (77 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Siz kim oluyorsunuz? - helle

  Zatı muhteremler siz kim oluyorsunuz benim kadınlık organıma ,ana olup olmama kararıma karışacak ? İnsanlık suçuymuş!Bu insan hakkı ihlalidir ...Kürtaj yasası zaten var,konuşulan kurallar da.Dert başka.Sağlık politikası iflas etti.Sağlık harcamalarından kısmak gerekir.Ayrıca cumhuriyetin 80 yıllık kazanılan aydınlık beyinlerine doktora danışan mazlum halka tekrar sapkın ve karanlık beyinler hakim olacak.

  yeter - umtgkmn

  yeter artık bu gündem değiştirme çabaları. yok başkanlık sistemini tartışabiliriz yok kürtajı karşıyız . yakında da başka bişeyle çıkarlar.

  Bravo AKP - user973687

  Nüfusu arttırıp emeğin değerini düşük tutma amacınızda gözünüzü dikmediğiniz bir kadınların vajinaları kalmıştı, bravo başbakan.

  markaj... - sedat antay

  kürtaj, tabi en son seçenek olmalı da, bu iktidar ile, sağlık ocaklarında, aile hekimliklerinde bilhassa yoksul kesimlerde doktorlara neden bu kadar çok korunma aparatları veya doğum kontrol ilaçları kullanılıyor diye sorgu ve ihtar verildiğinide duyuyoruz.

  Organize işler bunlar.. - Kağıt Gemilerin Kaptanı

  Bu ülkede gündem böyle değiştirilir işte, üstelik ağır vakalar tartışılırken... Malum katliam (emir Başbakan'dan çıkmış gibi geliyor bana) gündemdeyken hemen olayı kürtaja bağlayın(geçtiğimiz yıllarda da böyle ciddi konularda olayları dallandırıp budaklandırıp başka noktalara kaydırdılar.) Muhalefet, her lafa damladığı gibi buna da damlasın, eğer ki fazla üstüne gitmezse kendi takımın içerisinden birileri daha da konuyu gündeme taşısın; vatandaşlar da bu konu üzerine ciddi ciddi kafa yorsun. Hobbaaa, şimdi nerdeyiz "katliamdı, zamdı" derken.. Kürtaj hususunda söz, doktorların vereceği bilimsel bilgiler ışığında kadınlarındır; gak guk etmenin alemi yok daha da vekil efendi. İnsan hakları inceleme komisyonundasınız madem; zam'a gelelim,şu ülkemizde insan haklarının durumuna gelelim, Roboski'ye gelelim, eğitime gelelim, özgürlüğe gelelim, dil'e gelelim, kadın haklarına gelelim. Geri geri gidip küçülmeyin bu kadar, rahme kadar geldiniz.

  Erkekler vazektomi olsun, prezervatif mecburi olsun - pekmez_2042

  Yaşayanların hayatı umurlarında değil,her gün şiddete uğrayan taciz tecavüz edilen kadınlar umurlarında değil,ensest umurlarında değil. Erkekler üremelerini kendileri kontrol etsin kampanyası başlatmak yerine, kadının zorunlu seçimi kürtaja cinayet diyorlar. yalancılar.

  Avrupa muhafazakarligi - Pe@ce

  Avrupa'nin Katolik kismindaki birçok muhafazakar partinin sürekli dert ettikleri en önemli konuyu AKP de hiç kaçirmamis, hemen kapmis! Neyse ki henüz "yüce dinimize göre..." gibi saçma sapan laflar etmiyorlar. Kürtaji gündeme getir, Uludere'nin üstü kapansin, hem de yeni bir muhafazakar söylemle aziz müslüman Türk milletinin gönlünü oksa; bir tasla iki kus...