Üyeler de kapışıyor

İnsan Hakları Danışma Kurulu'na yer tahsisi krizi son anda çözüldü. Kurul üyeleri basın toplantısında önce usul, sonra da 'ihanet' kavgasına tutuştu.

ANKARA - Hükümetin "Biz rapor istemedik" açıklamasına, İnsan Hakları Danışma Kurulu'ndan (İHDK) "İsteğe bağlı olmaksızın rapor hazırlayabiliriz" yanıtı geldi. Rapor gerginliği İHDK'ya da yansırken bazı üyeler arasında ihanet suçlamasına varan tartışmalar yaşandı.
İHDK Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, kurul ile hükümeti karşı karşıya getiren insan hakları ve azınlık raporlarıyla ilgili dünkü Divan Kurulu toplantısı öncesinde bazı üyelerle basın toplantısı düzenledi. Başbakanlığın, Etik Kurul toplantısını gerekçe göstererek salon tahsis etmemesiyle çıkan yer krizi son dakikada giderildi. İHDK toplantısı, Etik Kurul toplantısının sona ermesinin ardından yapıldı.
Prof. Kaboğlu, 1 Ekim'deki toplantıda, 'İnsan Hakları 2004 Ön Raporu' ile 'Azınlık ve Kültürel Haklar Raporu'nu görüştüklerini anımsattı. İnsan Hakları Raporu'nu bazı üyelerin itirazları ve görüşleri doğrultusunda yeniden yazmayı kararlaştırdıklarını kaydeden Kaboğlu, azınlıklarla ilgili raporun da "büyük bir sukûnetle" tartışıldığını, gelen görüşler doğrultusunda raporun Alt Komite Başkanı Prof. Baskın Oran tarafından revize edilmesinin kararlaştırıldığını ve iki paragrafının çıkarıldığını anlattı. Kaboğlu, oyçokluğuyla kabul edilen azınlıklarla ilgili raporun 22 Ekim itibarıyla Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e sunulma aşamasına getirildiğini söyledi.
Prof. Dr. Kaboğlu, Gül'ün "Biz hükümet olarak böyle bir rapor istemedik" sözleri anımsatılınca, "Kurul'un hükümetin isteğine bağlı olmaksızın rapor hazırlama yetkisi var" dedi.
'E-posta edresleri iptal edildi'
Yer krizine de değinen Kaboğlu, Kurul'a karşı anlaşılmaz davranışlar sergilendiğini, e-posta adreslerinin bile iptal edildiğini söyledi. Rapor gerginliği basın toplantısına da yansırken, bazı üyeler raporların 'çoğunluk oyu aranmaksızın oylandığını' öne sürererek usul tartışması açtı. Tartışma şöyle gelişti:
TİSK Genel Sekreter Yardımcısı Ferhat İlter: Biz bu raporun içeriğine muhalif kalmıştık. Yeniden oylama yapılmasını istiyoruz.
Baskın Oran: Bu bir basın toplantısı. Burası tartışma mahalli değil. Önce bu toplantı bitsin, sonra istediğiniz kadar tartışırız.
Hukuki Araştırmalar Derneği Başkanı Yakup Erikel: Raporun görüşüldüğü toplantıda yeter sayısı yoktu. Yapılan oylama geçersizdir. Yeniden bu konuyu tartışalım.
İbrahim Kaboğlu: Oylama meşru. Yeniden oylama söz konusu değil. Yeter sayısında kuşku varsa ilgili mercilere başvurulur.
Toplumsal Dayanışma Derneği Başkanı Fethi Bolayır: Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı ihanette bulundunuz. Bundan dolayı yargılanacaksınız. Bu lekeyi Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerinden kaldırmak zorundasınız.
Baskın Oran: Doğrudan mahkemeye gidin. Burada içinizi boşalttınız. Eğer siz mahkemeye gitmezseniz, ben sizden davacı olacağım.
Tartışma uzayınca üyeler Bolayır'a "Burası şov yeri değil" diye tepki gösterdi.