'Üyelik Kaf Dağı'nda'

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'dengeli' olarak nitelediği AB İlerleme Raporu'nu topa tuttu. Baykal, dün partisinin grup toplantısında şu mesajları verdi:

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'dengeli' olarak nitelediği AB İlerleme Raporu'nu topa tuttu. Baykal, dün partisinin grup toplantısında şu mesajları verdi:
Rapor ne diyor?: Bu rapor Türkiye'nin AB'ye girmesini güvence altına alan bir rapor olmaktan çok Avrupa umudunu Türkiye'nin önünden tümüyle ortadan kaldırmadan tutmaya devam eden bir rapor. Çünkü AB üyeliği beklentisiyle Türkiye yönetilebilir diye düşünüyorlar.
O umudu sarsmayacak kadar vaatkâr, o umudu hiçbir zaman gerçekleştirmeyecek kadar da engelleyici bir rapor tanzim edilmiş. Türkiye, 20 yıl daha AB beklentisi yolunda, eli kolu bağlı bir konumda olmaya devam edecek.
'Rapor kabul edilemez'
Helsinki'den geri: İlerleme Raporu'yla Türkiye'ye Helsinki kararlarının gerisinde bir öneri yapılıyor. Müzakere sürecinin ucunun açık olduğu söyleniyor. Müzakerelerin kesilmesi ya da onaylanma sürecinin tıkanması durumunda Türkiye'nin Avrupa'dan tamamen dışlanmayacağının garantisi veriliyor.
Tam üyelik nerede?: Kaf Dağı'nın ardındaki mağaranın 7. katındaki devin yanında tutsak olan prensesi kaçırsak, her türlü engeli aştıktan sonra, bize dönüp 'Bir de Fransa halkına soralım' diyecekler. Raporda, müzakereler başladıktan sonra askıya alınabilmesine yönelik koşullar da sıralanıyor. Türkiye'ye bu kadar da haksızlık, laubalilik yapılamaz. Bu kadar tutarsızlık kabul edilemez.
Giderim ama...: AB nezdinde Türkiye'nin haklarını savunma konusunda bütün partilerle işbirliği yapmaya hazırız. Ancak, hükümetin bu konudaki gerçek tutumunu, konumunu, durumunu bilmeden bu alanda birlikte bir çalışmanın içinde olmak söz konusu değil. 17 Aralık'taki AB zirvesine, hükümet ile orada izlenecek stratejide anlaşmamız halinde gidebiliriz.
Mafyanın ilişkileri
Hükümet acz içinde: Mafya patronlarının olağanüstü ilişkileri ve yaptıkları yasadışı işler sisteme olan inancı sarsıyor. Bu konumdaki bir kişi için üç saat içinde çok değişik kararlar alınıyor.
Bu skandala son verme gereği duyulmuyor. Aranan kişiyse bu manzara karşısında 'Devlete, Türkiye'ye ayıp oluyor' diyerek teslim oluyor, skandala son veriyor. Hükümet ise ağlıyor, yakınıyor ve acz beyan ediyor.