Uzlaşma komisyonunda çatırtı sesleri

Uzlaşma komisyonunda çatırtı sesleri
Uzlaşma komisyonunda çatırtı sesleri
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda, Ak Parti'nin, 'yeni anayasa'da "Başkanlık sistemi" konusunda yollarına devam edeceklerini açıklaması tartışmalara neden oldu.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - CHP , “Bu konuda müzakerenin pratik anlamı yok” derken, MHP ’li Faruk Bal, Ak Parti ’nin de parlementer sisteme göre öneri getirmesini istedi. CHP’li Atilla Kart, Ak Parti’nin “Başkanlık sistemi” konusunda ısrarcı olması durumunda, Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının iktidar eliyle fiilen sonlandırılmış olacağını söyledi. Konu bugün TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in katılacağı toplantıda ele alınacak.

Uzlaşma Komisyonu’nda dün Ak Parti’nin “Başkanlık sistemi” önerisi ele alındı. Toplantıda CHP’li Atilla Kart, “yasama ve yürütme” bölümünde, 3 partinin parlementer sisteme göre öneriler getirdiğini anımsatıp, Ak Parti’nin başkanlık sistemine göre getirdiği önerilere göre taslağın yazılamayacağını söyledi. Ak Partili Ahmet İyimaya ise, Parti Genel Merkezi’nde kendi aralarında toplantılar yaptıklarını belirterek, “Başkanlık sisteminin yazılması gerektiği konusundaki duruşumuzu sürdürüyoruz. Bu durum müzakere yapılmasını engellemez. İki sistemli yazım sürer. Paradoks için sizi dinleriz. Ayrıca Türkiye Milletvekilliğine sıcak bakıyoruz ama sayının 50 olmasını istiyoruz” dedi.

TANSIYON YÜKSELDİ
İyimaya’nın bu sözleri toplantıda tansiyonu yükseltti. CHP’li Kart’ın isteği üzerine toplantıya bir süre ara verildi. MHP’li Faruk Bal itiraz ederken, BDP ’li Ayla Akat, bu şekilde müzakereye devam edilemeyeceğini vurguladı. Bunun üzerine Ak Partili üye Mustafa Şentop, “Dayatma değildir. Şimdiye kadar hangi yöntemi izlediysek bundan sonra da aynı yöntemi izleyelim. Çalışmalar tıkanmamalı” dedi. Şentop’un “Bu kadar tepki göstermeyi zaid addediyoruz” sözleri üzerine BDP’li Ata, “Sistem değişikliği öneriyorsunuz ama tartışmayı zaid addediyorsunuz. Bu nasıl baskın bir anlayıştır” dedi.

1976’YA DÖNMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ
CHP’li üyelerin aralarında yaptığı toplantının ardından CHP’li Kart, “Hangi sistemi tartışırsak tutarlılık içinde yapmamız gerekiyor. İster parlamenter ister başkanlık sistemi ortaya önce bir hükümet sisteminin çıkması gerekir. Çünkü bu sistem devletin yapısını oluşturacak iskeleti ortaya koyacak. Siz bu önerinizle 1908’den bu yana süren parlamenter sistemi sonlandırmaya 1876’ya dönmeye çalışıyorsunuz” dedi. Kart, “Sistemi 2007 değişikliğiyle başbakanlıkçı sisteme dönüştürdünüz. Şimdi başkancı sistem yapacaksınız. Önerinizi gözden geçirerek parlementer sisteme göre yazmanız gerekiyor. Ak Parti olarak uzlaşma komisyonunu sonlandırma amacı taşıyorsunuz” dedi. Kart, BDP’li Ata’ya ise “Hangi sistemi tercih ettiğinizi bildirmeniz gerekiyor” dedi. Bunun üzerine BDP’li Ata, partinin yetkili organlarının toplanacağını ve düşüncelerini açıklayacaklarını söyledi. MHP’li Bal ve CHP’li Kart, Ak Parti’ye “Uzlaşma mantığında samimiyseniz, önerinizi gözden geçirmeniz gerekir” dedi.

DİYALOG SÜRMELİ
Ak Partili İyimaya ise, “Diyaloğun sürmesi hayati önem taşıyor. Nitelendirmelerden sakınarak çalışalım. 3 parti hayır dediğinde başkanlığın olmayacağı kesin” derken Şentop, önerinin arkasında durdu. CHP’li Kart, Ak Parti’nin “Başkanlık sistemi” konusunda ısrarcı olması durumunda, Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının iktidar eliyle fiilen sonlandırılmış olacağını söyledi.

KONU ÇİÇEK’İN ÖNÜNDE
Tartışmaların uzaması üzerine CHP’li Kart, “Bundan sonra ikili bir komisyon çalışması yerine Uzlaşma Komisyonu olarak çalışmak gerekir” dedi. Bu görüşe Ak Parti ve BDP sıcak baktı. Bugün Meclis Bakanı Çiçek’in de katıldığı toplantıda konu yeniden ele alınacak.