'Uzlaşma olursa başımız üstüne'

'Uzlaşma olursa başımız üstüne'
'Uzlaşma olursa başımız üstüne'
Başbakan Yardımcısı Arınç'ın 'Silah bırakırlarsa Öcalan'a ev hapsi olabilir' şeklindeki önerisine, Kılıçdaroğlu'ndan da şartlı destek geldi: 'Dört parti uzlaşırsa, başımız üstüne.'
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçadaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın önceki gün gündeme getirdiği ‘ PKK silah bırakırsa, Öcalan’a ev hapsi olabileceği’ yönündeki açıklamasına karşılık, “Meclis’teki dört parti uzlaşırsa, derlerse ki ‘Biz bu konuda fayda görüyoruz’ bizim de başımızın üstüne” dedi. 

Kılıçdaroğlu , Zonguldak’ta dün düzenlenen ‘Emek ve Özgürlük Mitingi’ öncesinde mitingi izleyen bir grup gazeteciye gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Arınç’ın ‘Öcalan’a ev hapsi olabilir’ şeklindeki sözlerine değinen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Biz içerik tartışmasına girmeyiz. Bizim önerimiz dört siyasal partinin meşru bir zeminde, TBMM çatışı altında oturup konuşması. İçerik tartışmasına girersek yeni bir tartışma başlatmış oluruz. Karşıt görüşler ortaya çıkar ve arzu etmediğimiz bir mecraya sürüklenir ortam. Dolayısıyla özenle girmeyeceğiz içerik tartışmasına. Ancak şunu söyleyeyim, 4 parti uzlaşırsa sorun olmaz. Meclis’teki 4 parti uzlaşırsa, derlerse ki ‘Biz bu konuda fayda görüyoruz’ bizim de başımızın üstüne.” 

Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Kürt sorunu konusundaki “ABD devrede” sözlerine karşılık da şunları söyledi: “Siz kendi ülkenizin en temel sorunu çözmekte acizseniz başkaları devreye giriyorsa parlamento halka güven veremez. PKK silah bırakmasına dostların katkısından memnun oluruz. Ama kendi göbeğimizi kendimiz kesmek çözümümüzü üretmek zorundayız” Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana’nın Kürt sorununa ilişkin açıklamalarını da “İyi niyetle, sorunun çözümü için katkı veren herkese, her düşünceye saygı duyarız. Verdiği katkı nedeniyle de teşekkür ederiz” diye yorumlayan Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın Fethullah Gülen’e yönelik ‘dön’ çağrısını da şöyle değerlendirdi: 

İcazet mi verdi? 
“Garipsedim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi? Bu çağrı egosunu kontrol edemeyen bir çağrı. Türkiye kimin tapulu malı? ‘Sana icazet verdim’ demektir. Ne zamandan beri icazet veriyorsun. Hiç kimse için böyle bir söylemi doğru bulmayız.”

Tutuklu vekiller ülkeye yakışmıyor
Kılıçdaroğlu, Zonguldak’tak ’Emek ve Özgürlük’ mitinginde, yaklaşık 8 bin kişiye hitap etti. ’Başbakan Kılıçdaroğlu’ sloganlarıyla karşılanan Kılıçdaroğlu, tutuklu vekil Mehmet Haberal’ı ön plana çıkardı. Kılıçdaroğlu, “MİT Müsteşarı için de yargının kararı vardı, kanun çıkardın. Demokrasilerde hukuk herkes için eşit olarak uygulanır. Tutuklu milletvekilleri 21’inci yüzyıl Türkiyesi’ne yakışmıyor” diye konuştu.