Uzun: Çağdaş güvenlik şart

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, polis ve jandarma teşkilatlarının tek çatı altında birleştirilmesini istedi.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, polis ve jandarma teşkilatlarının tek çatı altında birleştirilmesini istedi. Polis Akademisi tarafından dün düzenlenen 'İç Güvenlik Teşkilatlarında Yeniden Yapılanma Sorunu' konulu konferansta konuşan Uzun, sözlerine, "Kırılacaklardan, üzüleceklerden şimdiden özür diliyorum" diyerek başladı.
'Konumuz ilkellikle mücadele'
Konuşmasını bir teyple kayda alan Uzun, "İlkel polislikten kurtulacak mıyız, kurtulmayacak mıyız? İkna olmayan ilkelleri ikna edip AB normlarında modern polis teşkilatını oluşturacak mıyız, oluşturmayacak mıyız? Dolayısıyla konumuz ilkellikle mücadele" dedi.
Uzun, polis teşkilatının verimli çalışabilmesi için yapılması gerekenleri anlattıktan sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkemizde 12 kez sıkıyönetim uygulandı, bir de 15 yıl süren OHAL dönemi var. Bunların tamamı, Emniyet ve asayiş hizmetlerindeki aksamalara dayandırıldı.
O halde güvenlik kuvvetlerinin yapılandırılmasında zafiyet var. Her defasında geçici bir tedbir uyguluyoruz, ülkede güvenlik sağlanıyor. Ama yine eskiye dönüyoruz, yine öyle oluyor. Ülkede demokrasi kesintiye uğruyor. O halde biz neden güvenlik kuvvetlerini modern bir yapıya kavuşturmuyoruz da her defasında demokrasiyi kesintiye uğratıyoruz? Buna çözüm bulmak zorundayız."
'Demokrasinin gelişmesi istenmiyor'
Polisin sürekli baskı altında tutulduğunu belirten Uzun, bunun gerekçesinin
de Türkiye'de demokrasinin gelişmesinin istenmemesi olduğunu ileri sürdü. "Türkiye'de kışlaya, camiye ve okula siyaseti sokmamak esastır" diyen Uzun, şöyle devam etti: "Bunlarla polis mücadele edecek. O zaman hiç kimse polisin istihbarat görevine müdahil olmaya kalkmasın. Aksi takdirde bu istemediğimiz kurumlara siyaseti taşımış oluruz. Bunun sonucu olarak da antidemokratlığa gideriz."