'Vali emir verdi, kamu araçları AKP mitingine insan taşıdı' iddiası

'Vali emir verdi, kamu araçları AKP mitingine insan taşıdı' iddiası
'Vali emir verdi, kamu araçları AKP mitingine insan taşıdı' iddiası
30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere, Türkiye tarihinin en yaygın yolsuzluk iddialarının sarsıntısıyla giren Adalet ve Kalkınma Partisi'nin mitingleri için, 'kamu araçlarının seferber edildiğine' dair bir belge bulunduğu öne sürüldü.

Radikal.com.tr – Yaklaşan yerel seçimler öncesi siyasi parti liderlerinin Türkiye ’nin dört bir yanındaki miting ve toplantıları da giderek hız kazanıyor. Türkiye yerel seçimlere, iktidardaki AKP ’ye yönelik yolsuzluk suçlamaları ve bu iddialara ilişkin soruşturmalarla ilgili olan ‘yargıya yönelik düzenlemeler’in yarattığı yüksek siyasi tansiyonla giriyor. Bu koşullarda, çeşitli kentlerde yapılan miting ve toplantılara katılım düzeyi de siyasi partilerin moral motivasyonunu etkilemesi ve seçmenin tercihlerini göstermesi açısından önem kazanıyor.

İşte tam da bu konuyla ilgili olan yeni bir iddia, bugün sosyal medya üzerinden gündeme geldi. Buna göre, AKP mitinglerinde kalabalık bir görüntü vermek için, bazı il valileri de harekete geçiyor ve kamuya ait araçlar mitinglere izleyici taşınması için kullanılıyor.

Kamu kurumlarının il müdürlüklerinden, valilik tarafından araç istendiğini gösteren belge de Twitter üzerinden paylaşıldı. Today’s Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş, Isparta Valiliği tarafından, kentteki tüm il müdürlüklerine gönderilen bir belgeyi Twitter hesabından takipçileriyle paylaştı.

Isparta Valiliği tarafından Isparta’daki kamu kurumlarının il müdürlüklerine gönderilen "araç isteği" belgesinde, "Sayın Başbakan'ımızın refakatlerindeki heyete ihtiyaç olan kurumunuza ait sivil plakalı araçların (araç üzerinde logo ve amblem bulunmayan) tamamının 26-27 Şubat 2014 tarihlerinde Burdur Valiliği emrine görevlendirilmesini ve sonucundan bilgi verilmesini önemle rica ederim" deniliyor.

Başbakanın 27 Şubat’ta Burdur’da yaptığı miting sırasında bir park alanında çok sayıda aracı gösteren fotoğraf da daha sonra bu belge ile birlikte paylaşılmaya başlandı.