Vali, vekile dokundurdu!

İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya, Van Valisi Hikmet Tan'ın 'Kürt halkı' terimini kullanmasının makul olup olmadığını sordu.

ANKARA/VAN - İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya, Van Valisi Hikmet Tan'ın 'Kürt halkı' terimini kullanmasının makul olup olmadığını sordu. Şirin, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, 2 Temmuz'daki suikast girişiminden sonra vali Tan'ın, "Bu teşebbüs bana karşı değil Van halkına ve Kürt halkına karşıdır" şeklinde basına açıklamada yaptığını belirterek şu soruların cevaplandırılmasını istedi:
Laz, Çerkez, Arap...
"Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden bir valinin, Anayasa'nın 66. maddesindeki (Türk Devleti'ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk'tür) hükmünden habersiz olması ve Kürt halkı terimini kullanması makul müdür? Van'da meydana gelen olayın bir benzeri Rize'de meydana gelse Rize Valisi (Laz halkı), Hatay'da meydana gelse (Arap halkı), Düzce'de meydana gelse (Çerkez halkı) tabirlerini mi kullanacak?"
Vali Tan ise yaptığı açıklamada, sözlerinin çarptırılmaya çalışıldığını iddia ederek şöyle konuştu: "Saldırıda yaşamlarını yitiren insanlarımız Kürt kökenli, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. O insan bu bölgenin özelliğini bilmiyorsa, gaflet içindedir, bunu farkında değildir.
Kendi kendine gazel okuyor. Kürt kökenli dediğim Türk vatandaşı ona gereken cevabı cumartesi günü verdi. Burada bir Kürt gerçeği var. Vatandaşlar Kürt kökenli, ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarını ve devletlerine sadık olduklarını söylüyor. Şirin, bu bölgenin gerçeklerini bilmiyor ya da bu ülkede yaşamıyor. Zaten bu tür yaklaşımlar sorunun çözümünü güçleştiriyor."
Vali Tan, düzenlenen bombalı saldırıda PKK/Kongra-Gel'in yanı sıra Hizbullah ve Türk El Kaidesi izlerinin de bulunduğunu söyledi.
(Radikal, aa)