Vatan Partisi Adana için YSK'ya başvurdu

Vatan Partisi Adana için YSK'ya başvurdu
Vatan Partisi Adana için YSK'ya başvurdu
Vatan Partisi, Adana İl Seçim Kurulu'nun 29 Mayıs'taki miting için Vatan Partisi'ne tahsis edilen alanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a vermesine karşı YSK'ya itirazda bulundu.

RADİKAL - Adana'daki miting meydanı için YSK'ya itirazda bulunan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Korkmazcan, "29 Mayıs 2015 tarihinde saat 17.00'de Adana Seyhan İlçesi İstayon Meydanı'nda Vatan Partisi Mitingi yapılacaktır. Bu tarih , kanuni süresi içinde Seyhan İlçe Seçim Kurulu'na başvuran Adana il teşkilatımız tarafından tespit edilmiş ve meydanın Vatan Partisi Mitingine tahsisi kesinleşmiştir. Buna rağmen aradan 15 gün geçtikten sonra Adana Valiliği yasalarda herhangi bir şekilde taraf olmaması gerekirken meydanın bir başka mitinge tahsis edilmesi konusunda başvuruda bulunmuştur. İlçe Seçim Kurulu çok doğal olarak bu talebi reddetmiştir. Adana Valiliği herhangi bir yetkisi olmamasına rağmen İlçe Seçim Kurulu'nun kararına karşı Adana İl Seçim Kurulu'na itirazda bulunmuş ve maalesef bu itiraz Adana İl Seçim Kurulu tarafından kabul edilmiştir" dedi.

"ADANA İL SEÇİM KURULU HUKUKU ÇİĞNEMEKTEDİR"

"Biz Adana Seçim Kurulu'nun aldığı ve karar gerekçesinde bu kararın kesin olduğu doğrultusunda yazdığı kararı yasa dışı buluyoruz. Seçim hukukuna ve İl Seçim Kurulu'nun yetkilerine uygun olmadığını iddia ediyoruz. Bu iddialarımızı YSK'ya getirdik. YSK'nın seçim süreci başlarken aldığı prensip kararları içinde de yer almış bir hüküm vardır. Yer tahsisi konusunda İlçe Seçim Kurulları yetkilidir. İlçe Seçim Kurullarını ortadan kaldırmaya ve hele bu konuda nihai karar vermeye İl Seçim Kurulu'nun yetkisi yoktur. Kesin karar verilmesi hususu YSK'ya aittir. Bizim başvurumuzun bu gerekçeler doğrultusunda İl Seçim Kurulu kararının iptali şeklinde çıkacağına inanıyoruz."
DHA