Vekil olmak için kaç para harcayacaklar?

Vekil olmak için kaç para harcayacaklar?
Vekil olmak için kaç para harcayacaklar?
TESK Genel Başkanı Palandöken, "Seçim harcamaları ekonomiyi canlandıracak. Tanıtım masrafları, yemek, ulaşım, otel derken yapılan hesaplamalara göre bir aday en az 45 bin lira harcayacak" dedi.

RADİKAL- Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 7 Haziran 2015'deki genel seçimler yaklaşırken milletvekili aday adaylarının yapacakları harcamaların ekonomiyi canlandıracağını ifade etti. Palandöken, “Tanıtım masrafları, yemek, ulaşım, otel derken yapılan hesaplamalara göre bir aday en az 45 bin lira harcayacak” dedi. Palandöken, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, yapılacak seçimler için adayların takım elbiseden balona, afişten reklama, ulaşımdan promosyona, lokantadan kahvehaneye, berberinden oteline kadar kendilerini tanıtmak ve milletvekili seçilmek için harcama yapacaklarını belirtti. Bu harcamaların ekonomiyi canlandıracağını anlatan Palandöken, “Birçok sektörün fazla mesai yapmasına neden olacak seçimler, esnafa birkaç aylığına rahat nefes aldıracak” diye konuştu.

HAZİNEDEN PARTİLERE 500 MİLYON SEÇİM YARDIMI


Genel bütçe gelirlerinden oy oranına göre siyasi partilere devlet yardımı ve seçim için toplamda 500 milyon liradan fazla hazineden para aktarılacağını ifade eden Palandöken, şunları kaydetti: “Devlet yardımına hak kazanan partilere 2015 genel seçim yılı olması nedeniyle toplamda 531,1 milyon lira tutarında Hazine yardımı yapıldı. Partilerin seçim için yapacakları harcamalarda ekonomiye girerek canlılık sağlayacaktır.”

ADAY BAŞI 45 BİN LİRA


Yapılan hesaplamalara göre bir aday adayının ortalama 45 bin lira harcama yapacağını anlatan Bendevi Palandöken, “Yaklaşık 30 bin aday adayının yapacağı seçim harcamasının 1 milyar 350 milyon lirayı aşması tahmin ediliyor. Bu da aday adaylık yoklamaları öncesi tanıtım afişi ve broşürü basan matbaasından, reklamcısına, lokantacıdan, kahvehaneciye, nakliyeciden petrolcüye, otelciden otobüsçüye kadar her kesim kazançlı çıkacak. Yani ekonomiye biranda 2 milyardan fazla sıcak paranın girmesiyle ekonomi canlanacak esnafın yüzü gülecek ve durgunluk yerini canlılığa bırakacak. Anlayacağınız siyasi harcamalar ekonominin her alanını canlandıracak” şeklinde konuştu.

(CİHAN)