Vekil: Rüşvet bitti, bağış verin

AKP'li Ayhan Zeynep Tekin Börü, müteahhitlerden Adana Demirspor'a destek istedi: "AKP döneminde rüşvet yok. Eskiden mecburen verdiklerinizi Demirspor'a yönlendirin."
Haber: YÜKSEL EKER / Arşivi

ADANA - AKP Adana Milletvekili Ayhan Zeynep Tekin Börü, hamiliğini yaptığı Türkiye İkinci Futbol Ligi takımı Adana Demirspor'a destek ararken, devlete iş yapıp hakediş paralarını almak için eskiden rüşvet vermek zorunda kalan müteahhitlere seslendi. Börü, AKP döneminde rüşvetin bittiğini hatırlatarak müteahhitlerden kulübe destek olmalarını istedi.
AKP'li Börü, yerel Kanal A Televizyonu'nda Ergun Kara'nın sunduğu 'Spor Saati' programına katıldı. Türkiye 2'nci Ligi A Kategorisi'nde mücadele ederken, B kategorisine düşen kulübe işadamlarından maddi destek isteyen Börü, kendisinin de eski bir bürokrat olduğunu hatırlattı. Börü, geçmiş yıllarda özellikle müteahhitlerin hakedişleri sırasında rüşvet vermek zorunda bırakıldıklarını anlattı:
"30 yıllık devlet memurluğum var. 21 yıl bürokraside görev yaptım. Genelde inşaat mühendisi olduğum için görevim müteahhitlerle çalışmaktı. Müteahhit deyince yardımsever insanlar geliyor insanın aklına. Çok dürüst, çalışkan firmalar, müteahhitler var. Onlar geçmiş yanlış yönetimlerden dolayı kontrollük hizmetlerini yapan kontrolörlerine mekanizmanın çarkı haline gelmiş rüşveti vererek hakedişlerini kurtarıyorlardı. Onların çok isteyerek rüşvet verdiklerini düşünmüyorum. O dönemde mecbur bırakıldıkları
için veriyorlardı. Bu müteahhitlerimize sesleniyorum. Artık AKP hükümeti döneminde rüşvet yok. Onlara mecburen verdiklerinizi Demirspor'a yönlendirin ve severek verin."
Börü, programdan sonra, bu sözlerini hangi gerekçelere dayandırarak söylediği konusundaki soruya ise şöyle yanıt verdi:
'Sadece örnek verdim'
"Müteahhitler doğudaki pamuk işçilerini kamyona doldurup, cüzi ücretlerle inşaatlarda beton ve kalıp işlerinde çalıştırıyorlardı. Kontrol mühendisiyken birçok müteahhitle çalıştım. Bir bayan olmam nedeniyle bana direkt olmasa bile endirekt rüşvet teklifleri gelmişti. Kabul etmedim. Benim namım 'yemez, yedirmez' oldu. Bilgim dışında çekmeceme konan bir tomar parayı ilgililere geri yollamıştım. Bu nedenle röportajımda da böyle söyledim. Bu kesilen rüşvetin kulübe gönderilmesi olarak algılanmamalı. Ben sadece örnek vererek, hayırsever işadamlarını, müteahhitleri, kulübe destek olmaya çağırdım. Benim futbolla hiçbir ilgim yok. Ofsayt, faul nedir bilmem."