Vekile 'örgüt üyeliği' cezası

Vekile 'örgüt üyeliği' cezası
Vekile 'örgüt üyeliği' cezası

DİYARBAKIR - Çeşitli tarihlerde yaptığı 9 konuşma için hakkında dava açılan Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana, ‘örgüt üyeliği’ suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 4 Aralık 2008’de verilen 10 yıl hapis cezasının ‘sanığın eksik savunması’ nedeniyle Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden görülen davada dün karar açıklandı. Savcının mütalaasında, Zana’nın katıldığı her miting, toplantı ve basın açıklamasında terör örgütünün istemlerine uyarak, propaganda kastını aşıp ‘terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği’ anlatılmıştı. Mütalaada, “Sanık, beyanlarında PKK ’yı terör örgütü olarak görmediğini, örgütün elebaşısı Abdullah Öcalan’ı da ‘Kürt halk önderi’ olarak gördüğünü, PKK’nın faaliyetlerini de ‘özgürlük ve demokrasi’ mücadelesi olarak gördüğünü belirterek, dolaylı olarak atılı suçlamaları kabul ettiği, tüm dosya kapsamından anlaşılmaktadır” denilmıştı.
Sanık avukatı, Zana’nın milletvekili olması nedeniyle davanın durdurulması ve bunun TBMM’ye bildirilmesi gerektiği kanaatinde olduğunu söyledi ve “Müvekkilim şayet bir suç işlemiş ise bu örgüt üyeliği suçu değildir. Müvekkilim eğer örgüt üyesi ise yani hakkında önceden bir belge bilgi var olmuş olsa idi milletvekili olamazdı. Müvekkilim sanığın sözlerinin düşünce kapsamında değerlendirileceğini düşünüyoruz” dedi.
Mahkeme heyeti, 17 Kasım 2011’deki duruşmada, yargılamanın devamı yönünde karar verdiklerini ve bunu TBMM’ye bildirdiklerini hatırlattı. Mahkeme, Leyla Zana’nın ‘eylemlerinin ve faaliyetlerinin bir bütün halinde PKK üyeliği boyutuna ulaştığı’ gerekçesiyle ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. (AA)

# nediyosun Leyla Zana’ya 10 yıl hapis

Orkun Adalilar @ ordinazoryus
#nediyosun Zana’yı ve arkadaşlarını hapse atmak problemleri çözseydi, yattıkları yıllar göze alınarak sorun 2-3 yıl önce çözülmüş olurdu.


Zimandirêj @ hnas_3
#nediyosun bu ülkeden cacık olmaz diyoruz. leyla zana gibi değerli bir vekile öyle her önüne gelen hakim 10 yıl veremez

Dilan @ D_KRHN
Geçmişimizle yüzleşiyoruz. Yok saymıyoruz. Dersim’i unutmuyoruz. Geçmişimizle yüzleşiyoruz. Yok saymıyoruz. Dersim’i unutmuyoruz. #nediyosun

Uğur Ovacıklı @ ugurovacik
@radikal: Leyla Zana’ya 10 yıl hapis istenmesine #nediyosun dedikleri kabul edilebilir nitelikte degil fakat o, millet temsilcisi.