Vekilin açlık grevi yanlış

Vekilin açlık grevi yanlış
Vekilin açlık grevi yanlış
Cumhurbaşkanı Gül, "Çözüm için çaba göstermesi gerekenlerin böyle bir yola (açlık grevi) girmiş olmasının tasvip edilecek yanı yok" dedi.

RADİKAL ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açlık grevlerine BDP ’li milletvekilleri ve belediye başkanlarının katılmasını “Çözüm için çaba sarfetmesi gerekenlerin açlık grevi yapmasını tasvip etmiyorum” sözleriyle değerlendirdi. Gül açlık grevleri için “Artık sona erdirmek gerekir” görüşünü dile getirdi.
Cumhurbaşkanı Gül, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Denis Sassou Nguesso ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Gül, Financial Times’a yaptığı açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında bir üslup farkı olduğunu ifade ettiğinin hatırlatılması üzerine; açıklamalarda bulundu. “Belli ki artık bundan sonra hem ben hem Sayın Başbakan ne söylersek birçok anlamlara çekilecektir” diyen Gül, söylemek istediğinin kendisinin cumhurbaşkanı olarak daha tarafsız olması gerektiği olduğunu belirtti. Gül, Erdoğan’ın ise kendisinden farklı siyasi parti lideri kimliği bulunduğunu vurguladı.
İdam ve açlık grevleriyle ilgili de konuşan Gül, idam cezası konusunda bakanların böyle bir hazırlık olmadığına dair açıklamalar yaptıklarını anımsattı.
Açlık grevlerinin sona erdirilmesi için çağrıda bulunduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Bunun problemlerin çözümüne katkısı olmayacağı kanaatindeyim, dolayısıyla bu işi artık sona erdirmek gerekir. Hükümetin çalışmaları da ortadadır. Sayın milletvekilleri ve belediye başkanlarının böyle bir yola gitmesini tasvip etmem. Çünkü çözüm için çaba göstermesi gerekenlerin böyle bir yola girmiş olmasının tasvip edilecek yanı olmadığı gayet açıktır” ifadelerini kullandı.

ABD, İsrail’i ikaz etmeli
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail’e de tepki gösterdi. Gül, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını büyük bir kaygıyla izlediğini ve şiddetle kınadığını söyledi. “Görünen o ki demin söylediğim çerçevede bu saldırıların tırmanma potansiyeli, ihtimali var” diyen Gül, “ABD’nin de şüphesiz ki İsrail’i ikaz etmesi herkes tarafından beklenmektedir. Aynı 2008-2009’da olduğu gibi yarısı çocuk 1500 Filistinli’nin katledilmesine fırsat verildiği gibi yeni bir durum ortaya çıkmaz” diye konuştu.