Vekiller 'magazin'e öfkeli

Önceki gün Sayıştay, RTÜK, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM bütçelerinin kabul ediliği Genel Kurul'da, milletvekilleri televizyon yayınlarından yakındı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Önceki gün Sayıştay, RTÜK, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM bütçelerinin kabul ediliği Genel Kurul'da, milletvekilleri televizyon yayınlarından yakındı. CHP'li Yılmaz Ateş, 'Çocuktan Al Haberi' adlı programda dört yaşındaki bir çocuğa, "Asena kimdir, İbrahim Tatlıses'in nesidir?" diye sorulduğunu söyledi. Ateş, "Çocuk da, 'Tatlıses'in karılarından biri' yanıtını verdi. Sonra çocuğa Asena'nın mesleğini hatırlatmak için göbek attırıldı" dedi.
Bir başka çocuğa da, "Kaynana nedir, Semra hanım kimdir?" sorusunun yöneltildiğini anlatan Ateş, şöyle devam etti: "3-5 yaşındaki çocuklara işte bu programlar yapılıyor. Etkili yetkililer bunları izliyor. Ortada ciddi bir sorun var. TBMM de buna kayıtsız kalmamalı."
'Sıra eşcinsellikte'
AKP'li Zeynep Ayhan Tekin de, geleneklerle bağdaşmayan, gayriahlaki, çocuk ve gençleri şiddete özendiren yayınlar yapıldığını savundu. Yayınların, 'seviyesiz programlar çöplüğü' haline geldiğini ileri süren Tekin, "Uzakdoğu çizgi filmleri sebebiyle kaç çocuğumuzun apartmanın penceresinden uçma girişiminde bulunduğu da işin cabası" diye konuştu.
Bu yayınlara karşı sessiz kalınması ve RTÜK'ün gerekli denetimi yapmaması halinde 'işin zıvanadan çıkacağını' ifade eden Tekin, tepkisini şöyle devam ettirdi: "Benimle Evlenir misin?' ve 'Gelinim Olur musun?' programları, AB'nin önüne geçti. Artık erkeklerin ağda yapacağı, makyaj yapacağı, peruk takacağı en güzel kadın olan erkek yarışmalarına geldi dayandı iş. Artık sıra, eşcinselliği özendirecek yayınlara geldi."