@sarikayaercan

Vekillere örgütten sonra bir 'çizik' de CHP liderinden 

Vekillere örgütten sonra bir 'çizik' de CHP liderinden 
Vekillere örgütten sonra bir 'çizik' de CHP liderinden 
Ön seçimde birçok milletvekili örgüt tarafından tasfiye edilmişti. Ön seçime girmeyip kontenjan adayı olan Güldal Mumcu, Umut Oran, Erdal Aksünger gibi isimlerin de aralarında bulunduğu birçok vekil ise CHP lideri tarafından liste dışı bırakıldı.     
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Ön seçimle milletvekili adaylarının büyük bölümünü belirleyen CHP ’de, dün akşam 37 kontenjan ile 30 ilin merkez yoklaması ile belirlenen adayları netleşti. Listeler üzerinde günlerdir çalışan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adayları Parti Meclisi’ne sundu. Akşam saatlerinde toplanan ve bilgi sızmasına karşı üst düzey önlemlerin alındığı toplantıda Parti Meclisi 2015 Genel Seçimleri milletvekili listesini biri hariç kesinleştirdi. Kendisi ön seçime giren CHP lideri toplantı öncesi yaptığı konuşmada, “Siyaset uzun soluklu bir yarıştır” diyerek bazı isimleri liste dışı bırakacağının sinyalini verdi. Listeler okunmaya başlayınca da sürprizler ortaya çıktı. Birçok milletvekili liste dışı kalırken, aralarında İlhan Kesici, Zekeriya Temizel ve avukat Selina Özuzun Doğan gibi sürpriz isimler kontenjan adayları arasında kendilerine yer buldu. 

CHP liderinin listesinde 5 sürpriz isim 

GENÇLER YER BULAMADI

Ön seçimde gençler ön plana çıkarken, kontenjan adaylarında gençlerin yeterince yer bulamadığı tartışılıyor. İrfan İnanç Yıldız, Ekrem Kerem Oktay gibi isimler listeye girmeyi başaramadı. İstanbul’un üç bölgesinde kontenjan adaylarının yaş ortalaması 54 oldu. Gençler ve kadınlara önem verdiğini söyleyen CHP lideri için bu durum eleştiri konusu oldu. Kontenjanda PM’nin aldığı "7 seçim bölgesinin birinci sırasında kadınlar olacak" kararı gereği 7 kadın aday liste başı oldu. CHP lideri kontenjanlarında bu karar dışına çıkmadı ve hiç kadın tercih etmedi.  

LİSTE DIŞI KALAN VEKİLLER

CHP Genel Başkanı ön seçim yarışına girmeyen aralarında genel başkan yardımcılarının da bulunduğu birçok milletvekilini listeye almadı. 461 kontenjan adayının arasından 37 ismi seçen CHP lideri, Genel Başkan Yardımcıları Burhan Şenatalar, Yakup Akkaya, Seyhan Erdoğdu Kadın Kolları Başkanı Hilal Dokuzcan, Meclis  Başkanvekili Güldal Mumcu, Gençlik Kolları Başkanı İrfan İnanç Yıldız ile aralarında Sinan Aygün, Aydın Ayaydın, Ali Özgündüz, Erdal Aksünger, Umut Oran, Aşkın Türeli, Mehmet Ali Susam, Sedef Küçük, Atilla Kart, Faik Tunay, İsa Gök, Rıza Türmen, Ali Demirçalı’nın da olduğu milletvekilleri liste dışında bıraktı. 

VEKİLLİK HAYALLERİ BAŞKA BAHARA KALANLAR DA VAR 

CHP’den milletvekili adayı olmak için başvuran isimlerden eski hakem Lale Orta, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Mesut Parlak, eski SBF Dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Beyoğlu Belediye başkan adayı Aylin Kotil, Ayşe Eser Danışoğlu, PM Üyesi Gülseren Onanç, Muhammet Çakmak, Necmettin Erbakan’ın yeğeni Sabri Erbakan gibi isimler kontenjan listelerinde yer bulamadı. Bu isimler gibi yaklaşık 423 aday adayının vekillik hayalleri başka bahara kaldı. 

İLHAN KESİCİ'YE YENİDEN MECLİS YOLUNDU 

1,3,5,7 ve 9’uncu sıralara kontenjan adayların konulacağı İstanbul 1’inci bölge 1’inci sıraya Kemal Kılıçdaroğlu ’nun ikna etmesiyle yeniden aday olmaya karar veren Şafak Pavey geldi. Pavey’in ardından 3’üncü sıraya Gürsel Tekin, 5’inci sıraya Akif Hamzaçebi, 7’incı sıraya İlhan Kesici ve 9’uncu sıraya emekli müftü ve milletvekili İhsan Özkes getirildi. İlhan Kesici, Kılıçdaroğlu’nun tercihiyle bir dönem sonra yeniden TBMM’ye dönme şansı yakaladı.

İKİNCİ BÖLGEYE SÜRPRİZ İSİM 

İstanbul 2’inci Bölge'de 4 sıra kontenjana ayrılmıştı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’den ön seçime girmesiyle burada bir yer daha açılmıştı. Haftalardır 2. bölgenin birinci sırasında Prof. Dr. İştar Gözaydın’ın yer alacağı konuşuluyordu. Üniversitedeki görevinden CHP için istifa eden Gözaydın 2. bölgeden aday gösterilmediği gibi gibi CHP liderinin milletvekili listelerinde de yer bulamadı. İkinci bölgenin birinci sırasında sürpriz bir isim Türkiye Ermenilerinden 38 yaşındaki Avukat Selina Özuzun Doğan yer aldı. Eski Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Yervant Özuzun’un kızı ve Hrant Dink davası avukatlarından Erdal Doğan’ın da eşi. İkinci bölgenin 3. sırasına Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, 5. sırasına Sencer Ayata, 7. sırasında ise Enis Berberoğlu yer aldı.   

GÖÇMENLER BASTIRDI TAMAYLIGİL LİSTEDE 


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’dan milletvekili adayı olması Beklenen CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik’i İstanbul 3. Bölge 7. sıraya  kaydırdı. Nereden aday olacağı çok tartışılan Mehmet Bekaroğlu da 3. Bölge 9. sıradan aday gösterildi. 

Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Erdoğan Toprak 3’üncü sıraya, Grup Başkanvekili Engin Altay ise 5. sıradan aday oldu. Göçmen aday olmadığı için tartışmaların yaşandığı İstanbul 3’üncü bölgenin ilk sıradaki kadın kontenjanı için Bihlun Tamaylıgil’in isminin yazıldığı öğrenildi. 

ANKARA’DAKİ KONTENJAN VEKİLLERE YARADI 

Birçok ilde vekiller çizik yerken Ankara’da kontenjan vekillere yaradı. Ankara 1’inci bölgenin kontenjan adaylarının dördü de milletvekillerinden oluştu. Kontenjan listesi şöyle sıralandı: 1 Gülsüm Bilgehan, 3 Tekin Bingöl, 5 Levent Gök, 7 Bülent Kuşoğlu. Gülsüm Bilgehan’ın kadın kontenjanından ilk sıraya yazan Kılıçdaroğlu, Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, Grup Başkanvekili Gök ve Danışmanı Kuşoğlu’nu listeye koyarak ön seçimde Alevi ağırlıklı bir liste çıkan Ankara 1’inci bölgeyi dengelemiş oldu. Ankara 2’inci bölgenin kontenjan adayları arasında dikkat çeken isim ise Haluk Koç oldu. Bölgede 3’üncü sırayı alan Koç, 3 dönemdir Samsun Milletvekiliydi. Ankara 2. Bölge 1 sıra şimdilik boş bırakıldı. 

TEMİZEL’LE BİRLİKTE BÖKE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendi seçim bölgesi olan İzmir 2’inci bölgede kontenjan adaylarında 1. tercihini Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke’den yana kullanırken, 3’üncü sıra için Zekeriya Temizel, 5’inci sıra içinse Romanların temsilcisi Özcan Purçu’yu tercih etti. İzmir 1. Bölge’de ise 1. sırada Zeynep Altıok Akatlı yer alırken, 3. sırada Tuncay Özkan 5. Sırada ise Aytun Çıray ismi yer buldu.

ESKİŞEHİR’DE ÇAKIRÖZER SÜRPRİZİ

Eskişehir’de Gaye Usluer 1’inci sırayı alırken ikinci sırada eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer yer aldı. Tekirdağ'da Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak 1. sıradan kontenjan adayı oldu. CHP lideri Zonguldak'ta kontenjan hakkını Avukat Ünal Demirtaş’tan yana kullandı. Adana’da Zülfikar İnönü Tümer 2’inci Mustafa Kemal Özkan 5’inci sıradan kentin kontenjan adayları oldu. Aydın. Sıra adayı ise Genel başkan yardımcısı Bülent Tezcan oldu. 

İşte CHP'nin 7 Haziran milletvekili adayları

HATAY’A YARAYICI  

Kocaeli’nde Fatma Kaplan, Haydar Akar Tahsin Tarhan şeklinde sıralandı. Hatay’da ilk sırayı Grup Yorum ’un eski solistlerinden Hilmi Yarayıcı aldı. CHP Ardahan'da birinci sırada Ensar Ögüt, ikinci sırada Sezgin Kaya'yı aday gösterdi. Şanlıurfa’da Murat Ali Bucak, Kars’ta Zeki Nacitarhan, Tokat’ta ise Duran kum birinci sıra adayı oldu.  

Merkez yoklamasıyla belirlenen adaylar arasında ise Ağrı’da eski Devlet Bakanı Cemil Erhan, Elazığ’da merkez sağ kökenli Feyzi Septioğlu, Çankırı’da Murat Atalay, Bayburt’ta Murat Bülbül, Yalova’da Muharrem İnce liste başı oldu.Tunceli’de ise Ali Mustafa Çelik ve işadamı Gürsel Erol aday gösterildi. Gaziantep’te ise Mehmet Şeker, Mehmet Gökdağ ve Ali Peri ilk sırayı aldı.

PM CHP LİDERİNE YETKİ VERDİ 

PM üyeleri Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na listelerin son şeklini vermesi konusunda tam yetki verdi. CHP lideri listeleri son şeklini verdikten sonra açıklayacak.