Vekillere tahliye yakın

Vekillere tahliye yakın
Vekillere tahliye yakın
Tutuklu vekillerin tahliyesi için formül bulundu: CMK 100/4 maddesi değiştirilecek. Partiler formül üzerinde çalışma kararı aldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Tutuklu milletvekili sorununa çözüm için kolları sıvayan Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in muhalefet temsilcileri ile yaptığı toplantıdan umut ışığı göründü. CHP’nin gündeme getirdiği öneri üzerinde çalışma yapılması kararlaştırıldı.
Çiçek’in, muhalefet partilerinin grup başkanvekileriyle yaptığı ikinci görüşme sonrası, tahliye kapısını aralayan haber geldi. TBMM Başkanlığı’ndan “Sorunun siyaset malzemesi yapılmadan 4 parti grubunun mutabık kalacağı bir şekilde yasal zeminde çözümlenmesi hususunda görüşbirliğine varıldığı” açıklandı. Toplantıda daha önce CHP’li Ali Rıza Öztürk’ün Meclis Başkanlığı’na sunduğu teklif masaya yatırıldı. BDP, anayasa değişikliği yapılması konusundaki ısrarından vazgeçerken, MHP de BDP’li vekillere yönelik duruşundan geri adım attı. CHP’nin 102. maddede öngördüğü değişikliğin CMK 100/4 maddesinde yapılmasının daha doğru olacağı görüşü de benimsendi. Buna göre CMK 100/4 maddesi, “Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarla ilgili olarak ve milletvekilleri hakkında tutuklamaya ve tutukluluğun devamına karar verilemez. Tutuklu ise tutukluluk hali derhal kaldırılır, yargılama tutuksuz sürdürülür. Yargılama sonucu verilecek kararın yerine getirilmesi dönem sonuna bırakılır” şeklinde değiştirilecek. 

Ergin: Çalışacağız
Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile de bir araya geldi. Ergin, görüşme sonrasında şöyle konuştu: “Sayın Başkan kendi görüşmelerini yapmıştır. Orada uygulanabilir bir formül oluşturulur ve üzerinde mutabık kalınırsa netice alınabilir. Ama şu anda ‘olay bitti’ demek için henüz erken diye düşünüyorum. Biz bu süreçte yapabileceğimiz bir katkı varsa onu sunmaya çalışıyoruz.”
Teklifin mimarı CHP’li Öztürk, “Bir önerge verilir. Partilerin ortak imzasıyla kanun teklifi verilir.Kabul edilir” dedi.