Verheugen: AB Kıbrıs için her türlü yardım hazır

AB Konseyi'nin genişlemeden sorumlu üyesi, Kıbrıs sorununun çözümü için gerekirse New York veya Lefokaşa'ya gidebileceğini söyledi.

AB Konseyi'nin genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, Kıbrıs sorununun çözümü için AB'nin yardıma hazır olduğunu, gerekirse kendisinin New York veya Lefokaşa'ya gidebileceğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve AB'nin genişlemeden sorumu üyesi Günter Verheugen, Brüksel'de Türkiye-AB ilişkileri ile Kıbrıs'ta çözüm konusunu ele aldı. Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Verheugen, Kıbrıs müzakerelerinin başlayacak olmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Verheguen, Kıbrıs sorununun çözümü sürecini hızlandırmak için AB, garantör ülke Britanya ve ABD'nin yardıma hazır olduğunu belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gül'ün bu konuda oynadıkları olumlu rolden söz eden Verheugen, Kıbrıs sorununun 1 Mayıs'tan önce çözülmesine ilişkin iyimserliğinin giderek arttığını, AB'nin bu müzakere sürecine mümkün olan her türlü katkıda bulunacağını söyledi.
Verheugen, çözümün AB değerlerine uygun olması gerektiğini, sonuçta tek sesle konuşabilen bir ülkenin ortaya çıkmasını istediklerini kaydetti. Kıbrıs'taki tarafları bu fırsatı kullanmaya çağıran Verheugen, müzakerelerde AB'nin de temsil edileceğini, üst düzey temsil gerektiğinde kendisinin de görüşmelere katılabileceğini söyledi. Verheugen, ihtiyaç halinde, New York veya Lefkoşa'ya gitmeye hazır olduğunu belirtti.
Dışişleri Bakanı Gül de, Kıbrıs konusunda BM Genel Sekreteri Annan tarafından Rum ve Türk kesimine gönderilen ortak davet mektubunun değerlendirilmesini Ankara'ya dönüşte yapacaklarını söyledi. Gül, Kıbrıs'ta süreci hızlandırmak ve bu sorunu 1 Mayıs'a kadar bitirmek istediklerini ifade etti.