Verheugen: Bekleyin, görün

AB genişleme sorumlusu Verheugen, Türkiye konusunda aldığı eleştirileri yanıtladı: "Başbakan Erdoğan ile görüşünce, bir öneri getirmek için ihtiyacım olan her şeyin masada olduğunu söyledim. Neden yetkilerimi aştığım ileri sürülüyor, anlamıyorum. Önerimizi bekleyin, sanıyorum çok daha farklı bir fikirde olacaksınız."

BRÜKSEL - Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, son dönemde Türkiye'ye verdiği açık destek nedeniyle, Türkiye'nin üyeliğine karşı çevrelerin eleştiri bombardımanı altında zor durumda.
1 Kasım'da görev başı yapacak yeni komisyonu sorgudan geçiren Avrupa Parlamentosu karşısına, dün müstakbel başkan yardımcısı sıfatıyla çıkan Verheugen, "Yetkinizi aşıyorsunuz" suçlamasıyla karşılaştı. Verheugen eleştirilere, "6 Ekim'deki Türkiye raporunu bekleyin, görün. Bugüne dek rapor hakkında söylenip yazılanlar eksik ve yanlış" yanıtını verdi.
'Berlin kanişi akıllıdır'
Berlin'in talimatlarıyla hareket ettiği ve bağımsız davranmadığı eleştirilerini yanıtlayan Verheugen, şunları söyledi: "Der Spiegel dergisinde, komisyonun iç pazardan sorumlu üyesi Frits Bolkestein'ın benim için 'Berlin kanişi' dediğini okudum. Bilin ki, kaniş çabuk öğrenen, akıllı ve güzel bir köpektir. Bunlar önemli değil. Avrupa'da komisyon üyelerinin bağımsızlığına Almanya kadar saygı gösteren başka üye yoktur."
'Taraflısınız' eleştirisi
Türkiye'yle ilgili tavrını eleştirenlere 'Taraflısınız' karşılığını veren Verheugen, "Benim üzüldüğüm, bu konudaki tartışmalara katılanların taraf tutan tavırları. Ben sadece kendi sorumluluğumda bulunan şeyleri söyledim" dedi.
Komisyonun Türkiye ile müzakerelere başlanmasına dair önerisini kendisinin yapacağını hatırlatan Verheugen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüştükten sonra, bir öneri getirmek için ihtiyacım olan her şeyin önümdeki masada bulunduğunu kendisine bizzat söyledim."
'Fikriniz değişecek'
Verheugen, "Yetkinizi aşıyorsunuz" suçlamasını şöyle yanıtladı:
"Neden yetkimi aştığımı ileri sürdüğünüzü anlamıyorum. Türkiye hakkındaki tavsiyemi işiten bir adam henüz yok. Getireceğimiz öneriyi bekleyin. Basında çıkanlar, hafta sonu Almanya'da duyulanlar, gerçeklerden o kadar uzak ki, gelecek hafta bugünlerde sanıyorum çok daha farklı bir fikirde olacaksınız."