Verheugen: Kritik döneme girildi

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi, ilerleme raporu açısından kritik döneme girildiğini ve sürecin hiçbir şeyden etkilenmemesi gerektiğini kaydetti.

AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin üyelik kararını ertelemeden, aralık ayındaki zirvede vermesi gerektiğini söyledi. 6 Ekim'deki ilerleme raporu öncesinde Türkiye'ye son resmi ziyaretini yapan Verheugen, Dışişeri Bakanı Abdullah Gül ile görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi. Genişlemeden sorumlu üye olarak 1999'dan beri Türkiye'nin müzakerelere başlamak için yaptığı reformları takip ettiğini ve Türk yetkililerle ortak çalıştığını söyleyen Verheugen, "kişisel olarak Türkiye'nin gösterdiği ilerlemeden gurur duyuyorum" dedi.
Türkiye'deki hükümet değişikliğinden sonra reform sürecinin önemli bir ivme kazandığını ifade eden Verheugen, bazı zorluklar olmasına rağmen Avrupa Birliği'nde de Türkiye'nin müzakere sürecinin önemli bir ivme kazandığını söyledi.
Avrupa Komisyonu'nu ilerleme rapounda adil ve dürüst davranacağını belirten Günter Verheugen, "AB, Türkiye'nin yaptığı reformları değerlendirirken adil ve dürüst olacak. Bu konuda söz veriyorum. Tabii ki bazı zorluklar var ve olacaktır. Zaten AB'nin kararından sonra da süreç devam edecektir" dedi.
Kıbrıs konusunun Türkiye'nin AB sürecini etkilememesi gerektiğini dile getiren AB Komisyonu üyesi Verheugen, Kıbrıs'ta yapılan referandumdan sonra KKTC üzerindeki izolasyonun kaldırılması için AB Komisyonu'nun iki tüzük çıkardığını söyledi. Çıkarılan tüzüklerin yasal engelere takıldığını belirten Verheugen, "Kıbrıs'ta referandumdan sonra Türklere izolasyonun kalkacağı ve hatırı sayılır ekonomik yardım yapacağımız sözünü verdik. Komisyon sözüne bağlı ve bundan sonrada bu konuda elinden geleni yapacak. Ancak bir çözüm bulunması gerekir" diye konuştu.