Verheugen: Masada artık engel kalmadı

Zina tartışmalarıyla gerginleşen Türkiye-AB ilişkilerinde sular duruldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'le dün Brüksel'de yaptığı görüşmede TCK'nın zinasız çıkacağını söyleyince kriz beklenenden çok daha kolay aşıldı.

BRÜKSEL - Zina tartışmalarıyla gerginleşen Türkiye-AB ilişkilerinde sular duruldu. Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'le dün Brüksel'de yaptığı görüşmede TCK'nın zinasız çıkacağını söyleyince kriz beklenenden çok daha kolay aşıldı. Verheugen bu güvenceyi yeterli buldu ve karşılık olarak, "Masada Türkiye'nin halletmesi gereken başka bir sorun görmüyorum" dedi.
Verheugen'le ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, görüşmenin 6 Ekim'de yayımlanacak ilerleme raporu için çok değerli bir altyapı oluşturacağını söyledi. Erdoğan, "Son iki yılda Türkiye'nin AB'ye girmesine yönelik devrim niteliğinde kararlar aldık. Bu görüşmeden sonra da bu süreçteki ciddi adımlarımızı atmakta kararlıyız. Daha önce planladığımız, düşündüğümüz takvimi herhangi bir aksamaya neden olmayacak şekilde yeniden gözden geçirme kararı verdik" dedi.
'Net tavsiyede bulunulacak'
Verheugen de açıkta kalan sorunları giderecek çözüm yollarının bulunduğunu açıkladı. Verheugen, "Dostum Erdoğan'dan aldığım güvenceler çok net bir tavsiyede bulunmamı sağlayacak. Masada artık bir engel kalmamıştır. Komisyonun tavsiyede bulunması için Türkiye'nin tamamlaması gereken bir şart kalmadı" diye konuştu. Komisyon yetkilileri bu gelişmenin ardından AB liderlerine Türkiye'yle müzakerelere başlanmasının net bir şekilde tavsiye edileceğini açıkladı.
TCK'nın onaylanmasının siyasi kriterlerin tamamlanması açısından büyük önem taşıdığına dikkat çeken Verheugen, ikinci önemli unsuru da işkencenin oluşturduğunu belirterek, bu konuda da olumlu mesaj verdi. Verheugen, "Türkiye'ye gönderdiğimiz son ekip bulgularını iletti. Türkiye'de sistematik işkence uygulandığını doğrulayan hiçbir bulgu yok. Bu raporda detaylarıyla yer alacak" dedi.
'Adil ve objektif olacağız'
Erdoğan, Verheugen'in ardından AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi ile de bir araya geldi. Görüşme sonrası Prodi, "Ankara'da da söz verdiğim gibi adil ve objektif bir rapor hazırlayacağız" ifadelerini kullandı. Erdoğan da TBMM'nin 26 Eylül'de olağanüstü toplanacağını Prodi'nin yanında ilan etti.
Erdoğan'ın, "TCK'yı 6 Ekim'den önce ve zina maddesi olmaksızın geçireceğiz, ancak başka şart istemeyiz" sözleri krizi bitirdi. Verheugen, "Masada Türkiye'nin halletmesi gereken başka bir sorun görmüyorum" dedi.
Temaslarını Avrupa Parlamentosu Başkanlar Konferansı'nda tamamlayan Erdoğan, Başkan Borell ile düzenlediği basın toplantısında "Ödevimizi layıkıyla yaptık. Müzakereler için evet bekliyoruz" dedi.