Verheugen: Türkiye geriye döndürülemez

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Avrupa ülkeleri ve AB organlarının Türkiye'yle 'dürüst ilişki' kurması gerektiğini belirterek, "Türkiye'deki çağdaşlaşma süreci geri döndürülmez" dedi.

BERLİN/LONDRA - Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Günter Verheugen, Avrupa ülkeleri ve AB organlarının Türkiye'yle 'dürüst ilişki' kurması gerektiğini belirterek, "Türkiye'deki çağdaşlaşma süreci geri döndürülmez" dedi.
Verheugen, Marburg'da öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB üyeliğini savundu.
İslami görünümlü bir ülke ile entegrasyona karşı görüşlerle ilgili bir soruya Verheugen, "AB'nin ortaklık değerlerinin temelini din oluşturmaz" yanıtını verdi. Türkiye'nin İslam toplumları ve Batı demokrasileri arasında köprü olma yolunda ilerlemesine olanak sağlanması gerektiğini belirten Verheugen sözlerine şöyle devam etti:
"Türkiye'nin AB'ye katılımı uzun bir koşu ve Ankara'nın siyasi-ekonomik koşulları yerine getirip getirmediğine bağlı. Bu soru gelecek 10-15 yılda yanıtlanmış olur. Türkiye buna şaşırtan bir hızla başladı. Türklerle daha 'dürüst' ilişki talep ettik. Türkiye'deki çağdaşlaşma süreci geri döndürülemez." Verheugen, Berlin'de de yabancı gazetecilerin AB zirvesiyle ilgili sorularını yanıtlarken, "Türkiye ile müzakerelerin başlaması konusunda ne meslektaşlarım ne de komisyon önceden karar vermiş değil. AB'nin objektifliğinden kuşku duyulmamalı" dedi.
Türkiye neden önemli?
AB hükümet ve devlet başkanları 17-18 Haziran'daki AB zirvesinde Türkiye için olumlu görüşler bildirilen taslak önraporunu görüşecek. DHA'nın Türkiye'nin adaylığına ilişkin sorularını yanıtlayan AB Genişleme Komisyonu'nun Türkiye Masası Başkanı Martin Harvey "Yıl sonunda müzakerelerin başlayacağına inanıyoruz" dedi. "Jeopolitik konum ve ekonomi açısından, Türkiye'nin AB'ye girişi çok önemli. Türkiye'nin üyeliği, Avrupa'nın yapısal ve tarımsal politikalarını da güçlendirecek" diyen Harvey, Türkiye'nin üyelik için önünde en az 5-6 yıl bulunduğunu söyledi.
(anka, dha)