Verheugen: Üyelik 2013'ten sonra

TCK'daki değişiklikleri 'yüzyılın işi' diye değerlendiren Verheugen, 2013'e değin üyelik konusunda bir plan bulunmadığını kaydetti.

AB'nin genişleme sorumlusu Günter Verheugen, Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişiklikleri 'yüzyılın işi' olarak değerlendirdi. Verheugen, AB bütçesi dolayısıyla, 2013 yılına değin Türkiye'nin AB'ye alınması konusunda bir plan bulunmadığını kaydetti.
Verheugen, kriz çözen Brüksel buluşması sonrasında Deutschland Radio'da bir programa telefonla katılıp soruları yanıtladı. Türkiye'nin katılım müzakerelerinin başlatılmasına yönelik istemini savunan Verheugen, "TCK yüzyılın işi" dedi. Reformların tek başına yeterli olmadığını, bazı eksik bileşenler bulunduğunu kaydeden Verheugen, Türkiye'nin "büyük bir reform sonucu hazır noktaya geldiğini" belirtti. Verheugen, "Bu reformların toplamı şimdiden çok etkileyici bir resim ortaya koymaktadır. Türkiye gerçekten son yıllarda Avrupa ile uyumlu hale gelirken büyük değişiklikler yaptı" diye konuştu.
Verheugen pazar günü parlamentonun TCK'yı büyük çoğunlukla onaylaması konusunda iyimser olduğunu belirterek, yasal çerçeve ve somut dönüşüm arasında ise geniş çelişkiler olduğunu kaydetti, "Reformlar şu anda Türkiye'nin her köşesine ulaşmış değil, aynı zamanda dirençler de var" dedi.
Büyük çaplı reformların birkaç yıl içinde her yere ulaşacağını belirten Verheugen, "Şimdi biz bu reformların hayata geçirilip geçirilmediğini yargılamalıyız" diye konuştu. Türkiye'yle görüşmelerin 10-15 yıl süreceğini, bu süre içinde Avrupa kurallarının alınmasının yeterli olmayacağını, yönetim mekanizmasının bunları pratiğe geçirmesi gerektiğini kaydeden Verheugen, konunun ekonomik boyutuna değindi. 2013 bütçesine kadar olan AB bütçe döneminde Türkiye'ye ilişkin bir kalem bulunmayacağı haberleri çerçevesinde Verheugen, "2013 yılına kadar Türkiye için bir şey planlanmadı, sadece ondan sonraki yol düz olabilir" dedi.
Türkiye'nin girişinin AB'yi nasıl değiştireceğine ilişkin görüşlerin şimdiden bulunduğunu da söyleyen Verheugen, AB Komisyonu'nun tüm sektörlerde Türkiye'nin AB'ye girişinin sonuçlarına ilişkin ek bir çalışma yaptığını bildirdi.