Verheugen: Zina imaj zedeler

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesinin sözcüsü Filori, zinaya ceza getirilmesinin Türkiye'nin imajını zedeleyeceğini söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Günther Verheugen’in sözcüsü Jean Christophe Filori, zinaya ceza getirilmesinin Türkiye'nin imajını zedeleyeceğini söyledi. Flori, Türkiye'deki zina tartışmalarıyla ilgili CNNTÜRK'e açıklamalarda bulundu. Flori, zina gibi insanların özel hayatlarını doğrudan ilgilendiren bir husus konusunda cezai müeyide getirmenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu söyledi. Flori bu maddenin özel hayatı koruma altına alan sekizinci madde olduğunu ve Avrupa Birliği Komisyonu'nun bu maddeyle uyumu araştırmak durumunda bulunduğunu kaydetti.
Flori, zinaya ceza verilmesinin Avrupa Birliği içinde Türkiye imajını ciddi bir biçimde zedeleyeceğinin altını çizdi.

VERHEUGEN 5-9 EYLÜL'DE TÜRKİYE'DE

Verheugen, 5-9 eylül tarihleri arasında Türkiye'yi ziyaret edecek. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Verheugen'in, 6 eylülde Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul
edileceği açıklandı. Verheugen, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yapacağı görüşmeden sonra, 6-9 eylül günleri arasında, sırasıyla Diyarbakır, İzmir ve İstanbul'u ziyaret ederek, resmi ve mülki erkan ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle temaslarda bulunacak.
Açıklamada, komisyonun Türkiye ile ilgili 6 Ekim'de yayınlayacağı İlerleme Raporu'nun kamuoyuna açıklanmasından bir ay öncesinde gerçekleştirilen bu ziyaretin, Türkiye'de sürdürülen reform süreciyle ilgili son gelişmelerin ele alınması ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunulması açısından önemli bir vesile teşkil edeceği vurgulandı.